Dünya

Yunan Parlamentosunda İslama hakaret edildi, Türk vekil sert çıktı: İftira atmaya hakkınız yok

Yunanistan Parlamentosu’nda, aşırı sağ Yunan Çözümü (Elliniki Lysi) Partisi lideri Kiryakos Velopulos ile Değişim Hareketi (Kinima Allagis) Partisi’nin Rodop ili Türkİlhan Ahmet ve Radikal Sol İttifak Partisi’nin (SYRİZA) meclistemsilcisi Efklidis Çakalotos arasında İslamiyet tartışması yaşandı.

Parlamentoda yeni vergi kanunuyla ilgili konuşmalar sırasında sözü İslamiyet’e getirerek Müslümanlarla ilgili “küçültücü ve hakaret” içeren ifadeler kullanan Velopulos, RodopAhmet ve SYRİZA temsilcisi Çakalotos’un tepkisiyle karşılaştı.

“İSLAM’A HAKARET ETTİ”

Velopulos, kürsüden yaptığı konuşmasında, “İslamiyet’in bir din olmadığını, çağ dışı uygulamalar öngören dini içerikli siyasi ideoloji olduğunu ve Batı tipi yaşamla bağdaşmadığını” ileri sürdü.

Bunun üzerine sözAhmet, Velopulos’un söylemleriyle tüm Müslümanlara,olarak İslamiyet ile ilgili asılsız iddialarda bulunarak açıkça hakaret ettiğini söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: İranın uçağını yanlışlıkla düşürdüğü Ukraynadan açıklama: Tazminat ve özür bekliyoruz

“İSLAM’IN BİR DİN OLMADIĞINI SÖYLEMEYE HAKKINIZ YOK”

İslam dininde aşırılıklara yer bulunmadığını ve sözde İslam adına hareketlerde bulunan bazı tarikatların vedini kuruluşların gerçek İslam’ı ve Kur’an’ı temsil etmediğini vurgulayan Ahmet, şunları kaydetti:

“Sayın Velopulos, tüm dinlerde çeşitli doktrinler, tarikatlar vedini kuruluşlar olduğu gibi, İslam’da da bazı tarikatlar (aşırılıklar içeren) olabilir. Ancak bu İslam değil,kitap (Kur’an-ı Kerim) değil. Sizin Meclis kürsüsünden iftira etmeye, küfür etmeye ve İslam’ın bir din olmadığını söylemeye hakkınız yok. İslam’ın bir din olmadığını söylerken bunun ne anlama geldiğinin farkında mısınız? Ben de Ortodoksluğun ve Katolikliğin din olmadığını söyleyeyim. Bubu şekilde nereye varacak? Budönemde mecliste ne dediğimizin farkında olmamız lazım.”

Sıradaki Haberi Oku  ABD Başkanı Trumpın İran saldırısından hemen sonra çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı

Velopulos’atepki gösteren Çakalotos da Yunan Çözümü lideri Velopulos’un aşırı faşist ve ırkçı söylemlerle Yunanistan’daki Müslüman azınlığı ve farklı dine ait diğer vatandaşları hedef haline getirdiğini belirterek özür dilemesi gerektiğini söyledi.

“NAZİLER, YAHUDİLER İÇİN BU ŞEKİLDE KONUŞUYORDU”

SYRİZA iktidarı döneminde Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Çakalotos, Yunan anayasasının din hürriyetini güvence altına aldığını ve ülkede Müslümanların bulunduğunu kabul ettiğini belirterek “Naziler, Yahudiler için bu şekilde konuşuyordu. Utanmalısınız” ifadelerini kullandı.

Mecliste yaşanan İslamiyet tartışmaları sırasında iktidar partisi Yeni Demokrasi (ND) ve mecliste grubu bulunan diğer muhalefet partilerinin tartışmada yer almayarak sessiz kalması dikkat çekti.

“MÜSLÜMANLARIN DİNİNİ KASTETMEDİ”

Öte yandan, meclis dışında bazı kesimlerden de gelen tepkiler üzerine Yunan Çözümü adına açıklama yapanVasili Viliardos, partisinin lideri Velopulos’un meclisteki konuşmasında “aşırılıktan söz ettiğini Müslümanların dinini kastetmediğini” iddia etti.

Sıradaki Haberi Oku  Davutoğlunun tanıtım programında en çok ve en az kullandığı kelimeler dikkat çekti

Kaynak: AA