Dünya

Yunan bakan Dendias, Halife Hafter ile görüştü: UMHnin Türkiye ile mutabakat zaptı imzalama hakkı yok

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Bingazi kentindeki sözde yönetimle görüşerek, Libya’nın meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Türkiye ile “mutabakat zaptı imzalama hakkının bulunmadığını” öne sürdüğü bildirildi.

Libya basınında yerhaberlere göre, Dendias, bugün Libya’nın Bingazi kentine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Dendias’ın ülkenin doğusundaki darbeci milis lideri Halife Hafter’in yanı sıra sözde yönetim yetkilileri Abdullah es-Sinni ve Abdulhadi el-Havic ile görüştüğü aktarıldı.

TÜRKİYE İLE UMH’NİN MUTABAKAT ZAPTI İMZALAMAYA HAKKI YOK

Dendias’ın buradaki görüşmesinde, Libya’nın Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümeti UMH’nin Türkiye ile “mutabakat zaptı imzalama hakkı olmadığını” öne sürdüğü bölge basınında yer aldı.

Basında Dendias’ın darbeci milis lideri Hafter ile bir araya geldiği fotoğraflar yayınlandı.

Sıradaki Haberi Oku  Dünyanın en büyük vurgununu yapan Kripto Kraliçe sırra kadem bastı

SUUDİ ARABİSTAN VE BAE’YE DE ZİYARETTE BULUNMUŞTU

Bingazi’nin ardından Kahire’ye giderek temaslarda bulunan Dendias, salı günü Suudi Arabistan’a, ardından Birleşik Arap Emirlikleri’ne resmi ziyarette bulunmuştu.

NE OLMUŞTU?

Türkiye ile Libya hükümeti arasında 27 Kasım’da “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştı.

Haber Videosu

: Yunan bakan Dendias, Halife Hafter ile görüştü: UMH’nin Türkiye ile mutabakat zaptı imzalama hakkı yok