Eğitim

YÖKten özel yetenek sınavı açıklaması! Özel yetenek sınavları kalktı mı?

2019 yılına kadar özelile öğrencibazı bölümler YÖK’ün açıklamasına göre özelsınavı aracılığıyla öğrenci alamayacak. 2020 YKS sınavı sonrası 14 yükseköğretim programı merkezi yerleştirmeyeolacak. İşte o bölümler…

114 PROGRAMA ÖZEL YETENEKLE ÖĞRENCİ ALIMI DEVAM EDECEK

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yaptığı açıklamada, özelile öğrenci128 programdan sadece 14’ünü merkezi yerleştirmeyeettiklerini belirtti. Güzel sanatlardan özelsınavının kaldırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

ÖZEL YETENEK SINAVI KALDIRILAN PROGRAMLAR

YÖK’ün özelsınavının kaldırılmasına karar verdiği bölümler, aynı zamanda merkezi yerleştirmeyle de öğrencibölümler. İşte o programlar: Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme, Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerinden özelsınavı kaldırıldı.

Sıradaki Haberi Oku  e-YDS sınav giriş belgeleri yayımlandı? YDS sınavı ne zaman?

ÖZEL YETENEK SINAVI NEDİR?

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi gibi daha çok yeteneklerinin ön planda olduğu bölümlerdeolansınavlardır. Özelsınavları, sınavların değerlendirilmesi ve öğrenci yerleştirme işlemleri ÖSYM’den bağımsız olarak, ilgili yükseköğretim kurumu tarafından düzenlenir. Özel Yetenek sınavına girmek isteyen öğrenciler üniversite sınavına da girmek zorundalar. Örneğin, güzel sanatlarda resim bölümü okumak isteyen bir öğrenci, gireceği özelsınavında ondan istenen figür veya objeyi çizer. Ardından kurul çizimleri belirli ölçütlere göre değerlendirerek kişinin o bölüme girme yetkinliğine sahip olup olmadığına karar verir.