Eğitim

YKS 2020 başvurusu son tarih – Üniversite sınavı başvuru tarihi 2020

ÖSYM tarafından düzenlenen üniversite sınavı YKS, 2020 yılında üçşeklinde yapılacak. YKS adı altında TYT, AYT ve YDT olarak üç kategori altında sınav gerçekleştirilecek. Üniversite eğitimi için TYT sınavına girmek zorunludur. YKS sınav başvurusu içingün ne zaman? YKS sınavına kimler başvurabilir? YKS başvuru şartları…

2020 YKS başvuru için tıklayın…

ÜNİVERSİTE SINAVI SON BAŞVURU NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru tarihleri 6 Şubat-3 Mart 2020 tarihi olarak belirlendi. Ücret ödemek içingün ise 4 Mart şeklindedir.

YKS 1. Oturum (TYT) : 20 Haziran 2020 (Cumartesi), 10.15, 135 dakika

YKS 2. Oturum (AYT) : 21 Haziran 2020 (Pazar), 10.15, 180 dakika

YKS 3. Oturum (YDT) : 21 Haziran 2020 (Pazar), 15.45, 120 dakika

Her biriçin ücret ise 70,00 TL’dir. YKS’ye geç başvuru tarihleri 18-19 Mart 2020 şeklinde ve başvuru ücreti içingün de 19 Mart’tır. Geç başvuruda sınav ücreti her biri için 105,00 TL’dir.

YKS başvuru kılavuzu için tıklayın…

YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sınava başvurmak isteyen adayların yapacakları işlemler aşağıda sıralanmaktadır:

Sıradaki Haberi Oku  Başrol nasıl yazılır? Baş rol mü, başrol mü? Başrol ne demek?

a) 2020-YKS Kılavuzuna Erişim: Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

b) Başvuruların Nereye Yapılacağının Belirlenmesi:

* Bir ortaöğretim kurumununsınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklardır.

* ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) ve eğitim bilgisi (**) bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir.

* ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan

adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.

* Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır.

* * Geçerli Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, MEB e-okul veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgilerinde herhangi bir düzeltme bulunmayanlar.

c) Başvuru Yapılacak Merkezler: Sınava başvuru merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  KPSS tercih sonuçları açıklandı! KPSS-2019/6 yerleştirme sonuçları

d) Aday Başvuru Formunun Doldurulması: Adaylar, kılavuzun 2.4. maddesini dikkatle okuduktan sonra Aday Başvuru Formunu dolduracaklardır.

e) Sınav Ücretlerinin Yatırılması: Ücretler ile ilgili bilgiler kılavuzun 2.6. maddesinde yer almaktadır.

DİKKAT: Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra süresi içinde sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından, sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir.

f) Aday Başvuru Formunun Başvuru Merkezine Teslim Edildiği/Edilmediği Durumlar:

MEB e-okul sisteminde ortaöğretim bilgisi bulunmayan (KKTC,dışı, askerimezunları ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden yabancı uyruklu numarası edinen (0 ile başlayan Y.U. Numarası) adaylardan başvuru merkezinde başvuru aşamasında eğitim bilgisi değiştirilenlerin Aday Başvuru Formu ekinde diploma/mezuniyet vb. belgelerinin onaylı bir örneğini başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir. Belgeler, teslim alındığı tarihten itibaren en az 1 takvim yılı başvuru merkezlerinde saklanacak, ÖSYM tarafından talep edildiğinde başvuru merkezince ÖSYM’ye gönderilecektir. Bunun dışında başvuru merkezlerine Aday Başvuru Formu veya herhangi bir(sağlık kurulu raporu,dışında öğrenim gören adaylara ait transkript vb.) teslim edilmeyecekhallerde bu belgeler (sağlık kurulu raporu,dışında öğrenim gören adaylara ait transkript vb.),tarafından doğrudan ÖSYM’ye gönderilecektir.

Sıradaki Haberi Oku  2019 ALES/2 sonuçları açıklandı! ALES sonuçları sorgulama ekranı

YKS BAŞVURU ÜCRETLERİ AHNGİ BANKALAAR YATIRILACAK?

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylarhariç),

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler,

ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.),

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer”ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartıyla da yatırılabilecektir.