Dünya

Yemek için kavga eden farelerin fotoğrafı, Doğal Yaşam Ödülünün sahibi oldu

Geçtiğimiz Ekim ayında ödülleri verilen dünyaca ünlü uluslararası Yılın Doğal Yaşam Fotoğrafçısı yarışmasında ödül almayan fotoğraflar yarışmayı izleyen halkın oylarına sunuldu. Dövüşen metro farelerijürisi ödülünü kazandı.

FOTOĞRAFÇI BİR HAFTASINI METRODA GEÇİRDİ

Sam Rowley bu küçük yeraltı kemirgenleriyle öyle büyülenmişti ki, onları fotoğraflayabilmek, istediği kareyi yakalayabilmek için bir haftasını metroda geçirdi. Sonunda bir gece iki küçük yaratığın yerdeki bir küçük yiyecek parçasını kapabilmek için boğuştuğu anı ölümsüzleştirdi. Sabrı ve emeği ona Yılın Doğal Yaşam Fotoğrafçısı, LUMIX Halk Jürisi Ödülü’nü kazandırdı.

28 BİN OY ALDI

Sam Rowley’in çektiği “İstasyonda kavga” başlıklı metro fareleri karesijürisinden 28 binalarak bu kategoride birinciliğekazandı. Bu fotoğraf için gecelerce karanlık metroda kaldığı bir yana bir de en mükemmel açıyı yakalayabilmek için saatlerce karnının üzerinde yerde yatarak beklemişti. Sam’in varlığından rahatsız olmayan iki küçükönce ayrı ayrı yiyecek ararlarkenaynı lokmayı görmüşler ve kavgaya tutuşmuşlardı. İşte Sam saniyeler süren o anı yakalamayı başardı.

Sıradaki Haberi Oku  İran Dışişleri Bakanı, Süleymaninin öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı: Trump 7 ay önce planladı

“BÜYÜK BİR ŞANSTI”

“Bu fotoğrafı yakalamak büyük şanstıbir yandan da beş gündür platformda yerde yatarak bekledim. Bir noktada böyle bir şey olması büyük ihtimaldi” diyor. Londra‘lı fotoğrafçı şu anda Bristol’de BBC’nin doğa tarihi fimleri bölümünde çalışıyor.

Bu yılın Ekim ayında ödülleri açıklanacak olan 56. Doğal Yaşam Fotoğrafçısı yarışmasında ise dört fotoğraf öne çıkıyor: Aaron Gekoski’nin şova çıkarılarak istismar edilen orangutan, Michel Zoghzhogi’nin anakondayı öldürmeye çalışanve yavru jaguar, Martin Buzora’nın birbirine sevgiyle bakanbebek gergedan ile bakıcısı ve Francis de Andres’in karda oturmuş dinlenen birren geyiği fotoğrafları.

Haber Videosu

: Doğal yaşam fotoğrafları: Dövüşen metro farelerijürisi ödülünü kazandı