Ekonomi

Yastık altından 10 yılda 100 tona yakın altın çıktı

İstanbul Altın Rafinerisi,  (İAR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ayşen Esen, altın ve gümüş piyasası ile İAR’ın öncülüğünü yaptığı yastıkaltı altınların toplanmasına dair projeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İAR’ın altın bankacılığı konusunda yaklaşık 10 yıldır12 banka ile çalışmalar yürüttüğünü anlatan Esen, bu süreçte yaklaşık 100 ton altın toplandığını bildirdi.

“ŞU ANDA YASTIKALTI 3 İLE 5 BİN TON ARASI ALTIN VAR”

Son dönemde altının toplumdaki öneminin anlaşıldığını, yastık altında ne kadar büyük miktarda altın olduğunun ortaya çıktığını aktaran Esen, “Yastık altında olduğunu bildiğimiz 3 ile 5 bin ton arasındaki altın, sonuçta 200-300 milyar dolarlık birve buşu anda kayıt dışında. Bunun kayıt içine girmesi demek, Türkiye’de yaşanan bütün finansal sıkıntıların, ekonomiyle ilgili çözümlerin aslında bir kaynağı olması demek.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Komorbidite nedir

“KORONA ÇIKMADAN ÇALIŞMAYA BAŞLADIK”

Esen, yastıkaltından çıkarılan altın miktarının artırılması gerektiğini vurgulayarak, “Biz dahayastıkaltı altını ekonomiye kazandıracak yeni projeler üzerinde çok aktif bir şekilde çalışıyoruz. Korona krizi çıkmadan önce İAR olarak bunun çok kapsamlı çalışmasını yürütmekteydik. Bakanlıkla da iş birliği içinde görüşmelerimiz devam ediyordu. Doğal olarak önceliğimiz değiştiinşallah en kısa zamanda o çalışmalaradöneceğiz.” şeklinde konuştu.

“GÜMÜŞ HAYATIMIZDA DAHA ÇOK VAR OLACAK”

Ayşen Esen, İAR’ıniçinde yükselen altın fiyatları dolayısıyla tüketicilerin alım gücüne yönelik yeni ürünler üzerinde sürekli çalışmalar yürüttüğünü, daha önce 1 gram altın ve 0,5 gram altın çıkardıklarını anımsattı. Son dönemde 0,5 gram altına yönelimin arttığını vurgulayan Esen, “Piyasada bizim bilmediğimiz 8 ayar altınlar da var. Bunlar bizim ürettiğimiz değil, kuyumculardan alınan altın. Çok güvenilir olduğunu söyleyemeyeceğim. O yüzden halkımıza önerim güvenilir yerlerden, kapalı ambalajlarda 0,5 gram olarak üretilen altını tercih etmeleri. Yarım gramzamanlarda, özellikle düğün sezonlarında zaten en çok giden altınların başında geliyor.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Balkona çıkarak mikrofonla 65 yaş uyarısı yaptı

GÜMÜŞ FİYATLARINDAKİ DEĞİŞİM

Gümüş fiyatlarındaki değişime de değinen Esen, şunları kaydetti:

“Gümüş ile altın fiyatlarıseyretti. Koronavirüs salgını sonrası gümüşe de çok hızlı satış geldiği için ilk başta fiyatı düştü. Yurt dışında ellerindegümüş rezervi olan birçok yatırımcı var.

Gümüş, fiyatı daha düşük olduğu için daha hızlı sirküle edilen bir ürün. Bu nedenle gümüştekifarkı dahaoldu. Elden çıkarmak isteyenler ile fiziki gümüş bulunamaması nedeniyle alış ile satış arasındakimakası açıldı.

Gümüşün yatırım aracı olarak önümüzdeki dönemlerde Türkiye ve benzeri ülkelerde popülaritesi artacak diye düşünüyoruz. Altın,olarak ulaşılması dahabir ürün. Eskiden halkımız maaşından belirli bir rakam ayırarak her ay altın alıyordubu belirli rakamın karşılığı olan altın miktarı giderek azaldı.

Sıradaki Haberi Oku  İngilizler, güneşli havayı görünce dışarı akın etti

O yüzden altının fiyatı arttığı için bizde de aynendışındaki gibi gümüşe yönelim olacaktır. İnsanlar çok rahat gram gümüş yatırımı yapabilecektir. Kısacası gümüş hayatımızda daha çokolacaktır diye düşünüyorum.”

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri