Çevre

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Nedir?

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Nedir?

Yangın, iş yerlerinde can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurlardan biridir. Bu yüzden iş yerlerinde yangın tehlikesinin önüne geçilebilmesi ya da yangının etkilerinin azaltılabilmesi için yangın tesisatları bulunur. Yangın tesisatı, bir mekan ya da bölgede ortaya çıkan yangınların söndürülmesine yarayan sistemlerin tamamıdır. 

İş Sağlığı ve Güvenliği açısından iş yerlerinde bulunan önemli tesisatlardan biri olan yangın tesisatlarının periyodik kontrolleri gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde yangın tesisatları beklenilen etkiyi gösteremeyebilir. Yani yangın tesisatı periyodik kontrolü, yangın tesisatlarının denetlenmesidir. Yangın tesisatı periyodik kontrolü ile yangın tesisatlarının projeye uyumluluğu ve gerekli standartlarda olup olmadığı belirlenebilir. 

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

Sıradaki Haberi Oku  Doğal Pekmez Fiyatlarını Detayları İle dogalyasam.net'da Keşfet!

Yangın tesisatı periyodik kontrolü, piyasada bu işlemi yapan firmalar tarafından gerçekleştirilir. Firmalar, uzman çalışanları ve gerekli ekipmanlar ile kontrol, deneme işlemlerini gerçekleştirir. Yangın tesisatında pek çok farklı ekipman ve sistem olduğu için her bir ekipman ve sistemin kontrolü farklı parametrelere göre gerçekleştirilir.

Çalışanlar tarafından gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesinin ardından, yangın tesisatının belirlenen standartlarda olup olmadığına dair bir rapor hazırlanır. 

Yangın Tesisatı Uygunluk Raporu Süresi Ne Kadardır?

Yangın tesisatı periyodik kontrolünün ardından hazırlanan uygunluk raporunun geçerliliğinin belirli bir süresi vardır. Yangın Tesisatı “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ve “Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğe” dahil olduğu için bu yönetmeliğe göre uygunluk raporunun süresi 1 yıldır. 

Sıradaki Haberi Oku  Hidrolik Yağ Fiyatları ve Çeşitlerinin Detaylarını Zerpet'de İncele!

Yangın tesisatı uygunluk raporu süresi 1 yıl olmasına rağmen projenin değiştirilmesi ve iş yerinde yangın çıkması gibi çeşitli durumların yaşanması halinde 1 yıl boyunca beklenmeden tekrar rapor alınması gereklidir.

Yangın tesisatı periyodik kontrolü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için https://www.okco.com.tr/ linki üzerinden sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri