Dünya

Washinghtondaki uluslararası tanıtım etkinliğinde Amerikalılar, Türk simidi için kuyruğa girdi

ABD’nin başkenti Washington‘da Ronald Reagan binasında “Winternational Embassy Showcase” adı altında düzenlenen uluslarası tanıtım günlerinde, Türk simidi ve kahvesi binlerce katılımcıdan yoğungördü. Çok sayıda ülkenin katıldığı etkinlikte Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Washington Ofisi, Türkiye‘nin Washington Büyükelçiliği’nin de katkılarıyla bir stant açtı. Katılımcılara burada Türkiye’yi ve Türk kültürünü anlatan kitapçıkların yanı sıra Türk çayı, Türk simidi, Türk kahvesi ve kadayıf tatlısı ikram edildi.

TÜRK SİMİDİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Ronald Reagan binasında düzenlenen ve birçok ülkenin Washington büyükelçiliğinin yer aldığı etkinliğin açılışını, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Marie Royce yaptı. Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Washington Ofisi de Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinin de katkılarıyla bir stant açtı. Türkiye’yi ve Türk kültürünü anlatan kitapçıkların yanı sıra Türk çayı, Türk kahvesi ve kadayıf tatlısının da ikram edildiği stantta sunulan Türk simidi yoğungördü.

Sıradaki Haberi Oku  Maldivler’de sürat tekneleri kundaklandı

ETKİNLİĞE 60’TAN FAZLA ÜLKE KATILDI

YEE Washington Müdürü Halid Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinliğe 60’tanülkenin katıldığını vurguladı. Etkinlikte yoğunile karşılaştıklarını belirten Bulut, “Büyükelçiliğimizin destekleri ile YEE olarak ülkemizi pek çok farklı ülkenin bulunduğu bir ortamda temsil ediyor ve ülkemizin en kıymetli değerlerini farklı kültürden insanlarla buluşturuyoruz. Katılımcıların gösterdiğigerçekten sevindirici, özellikle simide ve Türk kahvesine olanmuhteşem.” dedi.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜ AMERİKAN TOPLUMUNA HİTAP ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Halid Bulut, etkinlikte bindenkişiye ulaştıklarını vurgulayarak, “YEE olarak yaklaşık 2,5 yıldır Washington’dagösteriyoruz. Her türlü fırsatı pozitif bir şekilde kullanmak için çaba gösteriyoruz. Türkçe kurslarımız, mutfak, sinema programlarımız, güncel diplomasinin her türlü aracını kullanarak Amerikan toplumuna en doğru şekilde hitap etmeye çalışıyoruz. Burası da bizim için güçlü biroldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Sıradaki Haberi Oku  Çinde koronavirüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 56ya yükseldi

Kaynak: AA