Dünya

Wall Street Journaldan kapsamlı analiz: Türkiye rest çekiyor ve kazanıyor

Türkiye‘nin sınır hattını güven altına almak için Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemi ABD ve Avrupa’da gündemden düşmüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olası bir ABD yaptırımı durumunda İncirlik üssünü kapatacağını açıklamasından sonra gerilimin tırmandığını aktaran Wall Street Journal, “Türkiye, Rusya’ya yaklaştıkça NATO yeni bir belirsizliğin içine giriyor” başlığını kullandı.

NATO ile Türkiye arasındaki gerilimin devam ettiğini aktaran gazete ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in sözlerine de yer verdi. Esper, “Türkiye’nin NATO üslerini ya da yabancı askerlerin bulunmasınaverip vermeme hakkına sahip. Eğer söylediklerinde bu kadar ciddilerse bence bu ittifakın bir sorunu ve ittifaka bağlılığınızla ilgili bir sorun” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’NİN HAMLESİNİ HAZMEDEMİYORLAR

ABD’den sonra NATO’nun en büyük askeri gücü olan Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı ve Rusya’dan S-400 satın almasının ittifak içinde rahatsızlık yarattığı belirtilirken gazeteye konuşan ve Türkiye’de görevli Batılı bir diplomat, “Bir aracın kaza yapmasını yavaş çekimde izliyormuş gibi hissediyorum” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Irakta ABD askeri üssüne katyuşa füzeleriyle saldırı düzenlendi

HER GÜN AYRI BİR TÜRKİYE TEHDİDİ

Trump’ın Türkiye ile yakın ilişki içerisinde olmasına rağmen ABD’li siyasetçilerin bu ay içerisinde yaptırımın önünü açantasarısınavermesi ile ilişkilerin gerildiği belirtildi. James Marson ve David Gauthier-Villars imzalı haberde, “Trump yönetimi Türkiye’ye karşı yaptırımların çapını henüz açıklamadıABD ve Avrupalı yetkililer, Türkiye-ABD ilişkilerinietmek için zamanın azaldığını söylüyor” ifadesi yer aldı.

TÜRKİYE REST ÇEKİYOR VE KAZANIYOR

Gazeteye konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili, “Türkiye’ye yaptırım uygulamak istemiyoruzbu gerçekleşecek. BuTürkiye’yeverecek” dedi. NATO’da görevli Avrupalı üst düzey bir yetkili, “Türkiye rest çekiyor ve kazanıyor” ifadesini kullandı.

Haber Videosu

: Wall Street Journal’dan kapsamlı analiz: Türkiye rest çekiyor ve kazanıyor