Dünya

Uzmanlar uyardı: İran Hürmüz Boğazını kapatırsa petrol fiyatları 100 dolara fırlar

ABD ve İran gerilimlerinin Orta Doğu’daki belirsizliği artıracağı beklentilerineolarak petrol piyasalarında, söz konusu çatışmanın bölgesel petrol sevkiyatınıetkileyebileceği endişeleri yükseliyor.

Bu kapsamda CNBC’ye yaptığı açıklamada Tribeca Investment Patners yatırım analisti James Eginton, İran’ın petrol sevkiyatının önemli yollarından biri olan Hürmüz Boğazı’nı kapatması durumunda petrol fiyatlarının “tavan yapabileceğini” söyledi.

“100 DOLARIN ÜZERİNE GÖNDERİRSİNİZ”

İran ve Umman arasında yerHürmüz Boğazı, Orta Doğu’da üretilen petrolün dünyaya ulaşması kapsamında önemli bir rol oynuyor. 2018’de boğazdan geçen günlük petrol sevkiyatı, küresel petrol tüketiminin yüzde 21’i olmak üzere, 21 milyon varil olmuştu. Eginton, İran’ın Hürmüz Boğazı kararının petrol piyasalarında belirleyici bir rol oynayacağını belirterek, “Eğer Hürmüz Boğazı’nı kapatırsanız, petrol fiyatlarını 100 doların üzerine gönderirsiniz. Gelecek günlerde İran’da boğazı kapatmaya yönelik hamleler izlenirse petrol fiyatlarında daha da yüksek fiyatlara hazırlıklı olmamız gerekir” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Rusyadan S-400 analizi: Türkiye özerklik verecek

“DÜZENİN BOZULMASI KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAZ”

ABD Enerji Bilgi Yönetim İdaresi (IEA) 2018’de Hürmüz Boğazı’ndan geçen petrolün yüzde 76’sının Asya piyasalarına sevk edildiğini açıklamıştı. Hürmüz Boğazı’ndan Asya’ya gönderilen petrolün en büyük alıcılarının Çin, Hindistan, Güney Kore ve Singapur olduğu tahmin edilirken, bu nedenle uydu takip şirketi TankerTrackers.com ortak kurucusu Samid Madani, petrol sevkiyatı düzeninin bozulmasının ‘kimseyesağlamayacağını’ söyledi. PVM Oil Associates petrol analisti Stephen Brennock da, petrol sevkiyatında bir aksamanın üç haneli petrol fiyatları görülmesineolabileceğini belirtti ve ekledi:

“Burada ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, İran’ın boğazdan gemi geçişini engellemesi Washington için de bir kırmızı çizgi olur. Böyle birda bölgedeki askeri çatışması artırabilir.”

Sıradaki Haberi Oku  Vanın İran sınırındaki mahalle karantinaya alındı