Ekonomi

Uysal: Türkiye salgını en az hasarla atlatacak

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, koronavirüs salgınıyla mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uysal, salgın hastalığın küresel ekonomiye ve Türkiye ekonomisine etkilerini yakından takip ettiklerini belirterek, “Merkez bankalarıylaiş birliğimizi güçlendirmek ve yeni swap anlaşmaları tesis etmek amaçlı görüşmeler de yapıyoruz.” dedi.

FAİZ İNDİRİMİ, LİKİDİTE İHTİYACININ KARŞILANMASI…

Merkez Bankası’nın koronavirüsün ekonomiye ve finansal sisteme etkilerini sınırlamak için aldığı tedbirleri anlatan Uysal, “Merkez Bankası olarak salgın hastalığın küresel ekonomiye ve Türkiye ekonomisine etkilerini yakından takip ediyoruz. Hastalığın Türkiye ekonomisi üzerindeki olasıetkilerini sınırlandırmak amacıylaindirimi ilepiyasanın likidite ihtiyacının karşılanması ve firmalarınakışının düzenlenmesine yönelik tedbirler aldık ve bu tedbirleri 17 Mart, 31 Mart ve 17 Nisan’da kamuoyu ile paylaştık.” dedi.

DÖRT TEMEL AMAÇ

Alınan tedbirlerin dörtamaca yönelik adımlar içerdiğini dile getiren Merkez Bankası Başkanı, “İlk olarak bankalara Türk lirası ve yabancılikidite yönetiminde esneklik sağlamayı ve öngörülebilirliği artırmayı amaçladık. İkinci olarak bu süreçten enetkilenen reel sektör firmalarına kesintisiz kredi akışını sağlamayı hedefledik. Üçüncü olarak reeskont kredi düzenlemeleriyle ihracatçı firmalarınakışını desteklemek diğer bir öncelik alanımız oldu. Son olarak,politikası aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine yönelik olarak Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) piyasası likiditesinin ve Piyasa Yapıcılığı (PY) sisteminin desteklenmesi ve piyasa derinliğinin korunması için bazı adımlar attık.

DİBS PİYASASI LİKİDİTESİNE DESTEK

Salgın hastalık kaynaklı belirsizliklerin ve ekonomik birimlerin likit pozisyonlara yönelme eğilimlerinin, DİBS piyasasında işlem derinliğinin azalmasına yol açtığını gördük. Bupara politikası aktarım mekanizmasını zayıflatabileceği için DİBS piyasası likiditesinin desteklenmesine karar verdik.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Kapalıçarşı ikinci kez dezenfekte edildi

“FARKLILAŞAN İSKONTO ORANLARINA TABİ TUTULACAKLAR”

Konuya ilişkin açıklamalarını sürdüren Murat Uysal, “Bununla birlikte,piyasalarının derinleşmesi ve bankaların kaliteli teminat getirerek kullanabileceği likidite imkanlarının çeşitlenmesi amacıyla Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ve İpotek Teminatlı Menkul Kıymetlerin teminat havuzunaedilmesine karar verdik. Teminat havuzunaedilebilecekkıymetlerin yatırım yapılabilir kredi notuna sahip olmalarının yanında, vade riskine göre de farklılaşan iskonto oranlarına tabi tutulacaklarını belirtmektegörüyorum.

“TUTARLI ŞEKİLDE HAREKET EDİYORUZ”

Tedbirlerin Türkiye ekonomisine etkilerini yakından takip ediyor, mümkün olduğunca dinamik, esnek ve tutarlı şekildeediyoruz. Kurum olarak hızlı karar alma ve aldığımız kararları etkili bir şekilde uygulamaya geçirme becerisine sahibiz. Elimizde songeniş ve esnek bir araç seti var, bunları gerektiğinde güçlü şekilde kullanabilecek durumdayız.” ifadelerini kullandı.

EKONOMİK BÜYÜME

Uysal ayrıca, salgından kaynaklanan gelişmelerin Türkiye’nin büyümesini ne ölçüde etkileyeceğine değinerek, “Dengelenme sürecinde elde edilen kazanımlar sayesinde ekonomimiz, bu zorlu süreceşoklara karşı dirençli bir şekilde girdi. Salgının, ülkemizde tespit edilmeye başlandığı mart ayı ileöncelikle dış ticaret, turizm, taşımacılık ve bağlantılı sektörler kanalıylaiçinde iktisadi faaliyeti sınırlamaya başladığını görüyoruz. İlk çeyrek için baktığımızda, ocak-şubat aylarında ekonomide güçlü bir seyir, mart ayı ortalarından itibaren ise yavaşlama sinyalleri görmeye başladık.

SALGININ ETKİSİ, İKİNCİ ÇEYREKTE BELİRGİN OLACAK

İkinci çeyrekte ise salgının büyüme görünümü üzerindeki etkilerinin belirginleşeceğini tahmin ediyoruz. Yüksek frekanslı verileri incelediğimizde, mart ayında başlayan zayıflamanın nisan ayında da devam ettiğini görüyoruz. Özellikle mal ihracatımızda Avrupa bölgesinde daha güçlü olmak üzere bölgeler geneline yayılan daralma öne çıkıyor. Salgının yayılmasını engelleyebilmek için uygulanan seyahat kısıtlamalarının turizm ve bağlantılı taşımacılık faaliyetlerini deetkilemesini, bu dönemde iktisadi faaliyeti sınırlayan bir diğer önemliolarak saymak gerekiyor.

Sıradaki Haberi Oku  Çin Kızıl Haç Başkanı İtalyayı azarladı

TÜRKİYE EKONOMİSİ, SALGINI AZ HASARLA ATLATACAK

Tüketim tarafında ise mart ayı ortasında hava yolu ulaşım harcamalarıyla başlayan düşüşün ay sonu itibarıyla harcama gruplarının büyük bölümüne yayıldığını gördük. Ancak, nisan ayının ilk haftasında haftalık bazdakidüşüşlerin duraklamış olmasını tüketim harcamalarında dip noktanın görülmüş olabileceğine dairbir sinyal olarak değerlendiriyoruz. Salgın hastalığa bağlı olarak iç ve dış talepteki yavaşlamanınüzerindeki sınırlayıcı etkilerini de gözlemlemeye başladık. Bu durumun, petrol fiyatlarındaki düşük düzeylerle birlikte, mal ve hizmet ihracatı gelirlerindeki kaybın cari denge üzerindeki etkilerini sınırladığını not etmektegörüyorum. Salgının yayılma hızının düşmesiyleTürkiye ekonomisinin toparlanmaya başlayacağını düşünüyoruz. Merkez Bankasının büyüme projeksiyonları, ikinci çeyrekteki zayıf seyrin ardından ülkemizde günlük yaşamın ve iş hayatının normale dönmesiyleyılın ikinci yarısında hızlı bir toparlanmaya işaret ediyor. Türkiye ekonomisi, dinamik yapısıyla bu süreci diğer ülkelere kıyasla daha az hasarla ve kısa sürede atlatabilecek durumdadır.” şeklinde konuştu.

ENFLASYON GÖRÜNÜMÜ

Döviz kurundadönemde yaşanan artış ve petrol fiyatlarında düşüş ve iç talebin de salgındanetkilenmesinin enflasyon görünümünü yansımasını değerlendiren Uysal, “Enflasyon beklentileri, iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin ılımlı seyrettiğini gözlemliyoruz. Küresel gelişmeler paralelinde Türk lirasında gözlenen değer kaybına karşın, baştapetrol ve metal fiyatları olmak üzere, uluslararası emtia fiyatlarındaki keskin düşüşün enflasyon görünümünüetkilediğini söyleyebiliriz. Ayrıca,talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisi bir miktar arttı. Özetle, döviz kuru gelişmelerine karşın emtia fiyatları vetalep koşullarının enflasyonu sınırlayacağını öngörüyoruz.

Sıradaki Haberi Oku  Brent petrolün varili 25 doların altını gördü

ENFLASYON TAHMİNİ ÜZERİNDEKİ RİSKLER AŞAĞI YÖNLÜ

Bu gelişmelerleyıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki risklerin aşağı yönlü olduğunu değerlendiriyoruz. Bu noktada, ekonominin üretim potansiyelini ve böylelikle finansal istikrarın desteklenmesine yönelikdönemde attığımız adımlarla, bu olağanüstü dönemin en az hasarla atlatılmasını amaçladığımızıvurgulamak isterim. Parasal aktarım mekanizmasını desteklemek amacıyla uygulamaya koyduğumuz destekleyici adımların zamanlı, hedefe odaklı ve öngörülebilir olduğunu, dolayısıyla enflasyondaki düşüş patikası açısından kayda değer bir risk oluşturmadığını değerlendiriyoruz.” görüşünü paylaştı.

İKİLİ SWAP ANLAŞMALARI

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal,dönemde video-konferans şeklinde düzenlenen birçok uluslararası toplantıya katıldıklarını, finansal sistemin yaşadığı stresi azaltmaya ve uluslararası ticaretin kesintisiz sürmesini desteklemeye yönelik görüşlerini paylaştıklarını söyledi.

Uysal, şu şekilde konuştu:

“G20 platformunda, üye ülkeler özellikle alınabilecek ekonomik önlemler, bu önlemlerin içeriği, miktarı ve koordinasyonu konularını tartışıyor. Uluslararası kuruluşlar nezdinde yapılan değerlendirmelerde koronavirüs salgını ileküresel görünüme dair beklentilerinolduğunu görüyoruz. Salgın nedeniyle belirsizlik üst düzeyde seyretmeye devam ederken, alınan tedbirler sayesinde küresel ekonominin kademeli bir şekilde toparlanacağı öngörülüyor. Görüşmelerde küresel merkez bankalarının ve mali otoritelerin bu dönemde özellikle hızlı aksiyon almalarının ve işbirliğine devam etmelerinin önemi vurgulandı. Bildiğiniz üzere, bizim de uzun süredirparalarla ticaretin desteklenmesi konusunda belirli ülkelerle devam eden swap anlaşmalarımız var. Bununla birlikte, merkez bankalarıylaiş birliğimizi güçlendirmek ve yeni swap anlaşmaları tesis etmek amaçlı görüşmeler de yapıyoruz.”

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri