Dünya

Umman Sultanı hayatını kaybetti, ülkede 3 gün ulusal yas ilan edildi

Umman Sultanı Kabus bin Said’in (79) hayatını kaybettiği ve ülkede 3 gün yasedildiği bildirildi.

Umman Sultanı hayatını kaybetti. Umman resmi ajansı ONA’da yerSultanlık Divanı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2014 yılından bugüne kadar ikitedavi içindışına giden Sultan Kabus bin Said,olarak 7 Aralık’ta sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü Belçika’dan 13 Aralık’ta ülkesine dönmüştü. Vefatı nedeniyle 3 günlük yasedilen ülkede, Umman Sultanı Kabus ölümünden önce yerine herhangi bir veliaht atamadı. Umman Anayasası’nın 6. maddesine göre, Sultanlık makamının boş kalmasının ardından, Sultan ailesinin toplanarak 3 gün içinde tahta geçecek ismi belirlemesi gerekiyor.

Söz konusu bu 3 günlük sürede ortak bir isimde uzlaşılamazsa Milli Güvenlik Konseyi, Yüksek Mahkeme Başkanı, danışma konseyinin iki kanadının başkanları bir arada Sultan Kabus’un tahta geçmesi için önerdiği ismin yer aldığı zarfı açacak ve o kişi ülkenin başına geçecek.

SULTAN KABUS KİMDİR?

Sultan Kabus, 1940 yılında dönemin Umman Sultan’ı Said bin Teymur’un ilk veoğlu olarak dünyaya geldi. İlk eğitimini Umman’da tamamlayan Sultan Kabus,eğitimi için 16 yaşında İngiltere‘ye gitti. 20 yaşında Körfez monarşilerindeki ve İngiltere kraliyet ailesinde prenslerin eğitime katıldığı Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’ne devam etti.Sultan Kabus, kısa bir süre İngiliz ordusunda hizmet verdikten sonra eğitimini tamamlayarak 1966 yılında ülkesine döndü.

Sıradaki Haberi Oku  51 kişiyi öldüren cami saldırganı suçlamaları kabul etti

Sovyetler Birliği ve Güney Yemen’in 1970’de başlattığı krallık karşıtı ayaklanma sırasında, bölgenin o tarihteki etkin gücü İngiltere’nin desteklediği bir saray darbesiyle babasının yerine tahta çıkan Sultan Kabus, İngiliz, İran ve Ürdün desteğiyle Zufar bölgesindeki silahlı isyanı bastırdı.

Körfez’de İran devriminin ardından 1981 yılındaki Körfez İşbirliği Konseyinin (KİK) kurulmasına öncülük eden Sultan Kabus, İran-Irak savaşı boyunca iki ülkeyle de ilişkilerini sürdürerek tarafsızlığını korumayı başardı.

Irak’ın, Kuveyt’i işgali sırasında Birleşmiş Milletler kuvvetleriyle ortakeden Umman, Irak ile diplomatik ilişkilerini de bu süreçte koparmadı.

Mısır’da Enver Sedat, Camp David Anlaşması’nı imzaladığında Umman, Kahire ile diplomatik ilişkileri kesmeyen üç Arap ülkesinden biriydi. Umman Sultanı, İsrail-Filistin çatışmasının çözülmesi için ise taraflar arasında doğrudan görüşme yapılmasını savundu.Kabus, 1994 yılında İzhak Rabin’i Muskat’ta karşılayarak bir İsrail Başbakanı’nın tarihte ilkbir Körfez ülkesine ziyaretinesahipliği yaptı.

“BAĞIMSIZ, TARAFSIZ VE ARA BULUCU” DIŞ POLİTİKA İZLEDİ

Orta Doğu tartışmalarında adı diğer ülkeler kadar anılmayan Sultan Kabus yönetimindeki Umman, tarafsızlık ilkesi ve özgün dış politikasıyla gözlerdenkalmayı başararak, birçok bölgesel çatışmadabuluculuk rolünü üstlendi.

Sıradaki Haberi Oku  Yunanistanın Libya Büyükelçisini sınır dışı etme kararına Türkiyeden sert tepki: Gerçek yüzünü göstermiştir

Sultan Kabus döneminde Muskat, diğer birçok bölgesel meselede olduğu gibi komşularının aksine İran-Suudi Arabistan geriliminde iki tarafla da güçlü ilişkiler geliştirmeyi başardı.

Basra Körfezi’nin Hint Okyanusu’yla buluşma noktasındaki Hürmüz Boğazı’nı İran ile paylaşan Umman, Arap Yarımadası’nın güneydoğu kıyısındaki jeopolitik kesişme noktasındaki konuma rağmen tarafsızlığını korudu.

Umman, Sultan Kabus döneminde Batı ile sürdürdüğü ilişkilere rağmen İran devrimiyle başa gelen yönetimle bağlarını korudu. Muskat yönetimi, Hürmüz Boğazı’nda sınır komşusu Tahran ile 1990’larda kıta sahanlığı konusunda anlaşma sağladı. Sultan Kabus döneminde Muskat yönetimi, Suudi Arabistan ve Yemen ile sınırlarının belirlendiği müzakereler, Arap Baharı öncesi ve sonrasında Yemen yönetiminin KİK ile ilişkileri, 2014 yılında Körfez ülkelerinin Katar’a uyguladığı ambargo krizi, İran’ın nükleer programına ilişkin imzalanan anlaşma gibi birçok bölgesel ve uluslararası kritik anlaşmazlığın müzakeresindebulucu rol üstlendi.

Muskat bugün İran ile sürdürdüğü ılımlı ilişkilere rağmen güvenlik politikalarında Batı ilehareket ediyor. ABD’nin ülkedeki 5 askeri üssünde yaklaşık 2 bin kadar yabancı askerin bulunduğu kaydediliyor.

SULTAN AİLESİ YENİ SULTANIN SEÇİMİ İÇİN BİR ARAYA GELECEK

Sultan Kabus bin Said’in hayatını kaybetmesinin ardından Umman Sultanlığı Milli Güvenlik Konseyi, Sultanlık ailesine yeni sultanın belirlenmesi için toplanma çağrısı yaptı.Konsey, Sutan Kabus’un vefatının ardından yaptığı yazılı açıklamada, tüm konsey üyelerinin toplanarak Sultan ailesinin de ülkeye yeni sultanın kim olacağını belirlemek için bir araya gelmesi çağrısında bulunduğu kaydedildi.

Sıradaki Haberi Oku  Tekirdağ’da LPGli otomobilde patlama: 2 yaralı

Saltanat Ofis Bakanı ve Savunma Bakan Vekili Sultan bin Muhammed el-Numani başkanlığında toplanan Konsey oturumunun devam edeceği belirtilen açıklama, ülkenin hayrı için bağlılık ve itaat halinde kalınacağı vurgulandı.

Konsey’in Anayasa’nın 6’ıncı maddesi gereği toplandığı aktarılan açıklamada,olarak “Allah Umman’ı ve Umman halkını korusun.” ifadeleri yer aldı.Umman’da Anayasa’nın ilgili maddesine göre, Sultanlık makamının boş kalmasının ardından, Sultan ailesinin toplanarak 3 gün içinde tahta geçecek ismi belirlemesi gerekiyor.Söz konusu bu 3 günlük sürede ortak bir isimde uzlaşılamazsa Milli Güvenlik Konseyi, Yüksek Mahkeme Başkanı, danışma konseyinin iki kanadının başkanları bir arada Sultan Kabus’un tahta geçmesi için önerdiği ismin yer aldığı zarfı açacak ve o kişi ülkenin başına geçecek.

Umman Sultanlık Divanı bugün sabaha karşı ülkenin Sultanı Kabus bin Said’in 79 yaşında vefat ettiğini duyurdu ve ülkede 3 günlük yasedildi.

Kaynak: AA