Dünya

Ukraynadan İranda düşen uçakla ilgili açıklama: ABD çok önemli bir veriyi bizimle paylaştı

İran tarafından yanlışlıkla düşürüldüğü öne sürülen Ukrayna Hava Yolları’na ait uçakla ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Ukrayna, ABD’nin ‘çok önemli veri’yi kendileriyle paylaştığını duyurdu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadym Prystaiko açıklamasında “Devlet Başkanımız Zelensky ileABD’li temsilcilerle görüştük. Kendi uzmanlarımız tarafından incelenmek üzere ABD’li temsilcilerden çok önemli bir veri aldık” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA 3 ÜLKEYE ÇAĞRIDA BULUNDU

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky yaptığıaçıklamasında; “Uçak büyük olasılıkla bir füze tarafından vuruldu ancak bu bilgiyi daha teyit edemiyoruz. ABD, Kanada ve Birleşik Krallık hükümetlerini bu felaketle ilgili ellerindeki bütün bilgileri soruşturma komisyonu ile paylaşma çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullanmıştı.

“KARA KUTUYU VERMEYECEĞİZ”

Öte yandan, İran Sivil Havacılık Başkanı Pir Hüseyin Kulivend, Tahran’da düşen ve 176 kişinin öldüğü uçak kazasıyla ilgili yaptığı açıklamada “Kara kutuyu Boeing’e vermeyeceğiz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Rusya-Finlandiya arasına sahte sınır kapısı kuran dolandırıcı yakalandı

NE OLMUŞTU?

İran’ın başkenti Tahran’da düşen Ukrayna Havayolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağında bulunan 167 yolcu ve 9 mürettebat hayatını kaybetti. Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prystaiko, Tahran’da düşen uçakta 82 İran, 63 Kanada, 11 Ukrayna, 10 İsveç, 4 Afganistan, 3 Almanya ve 3 İngiltere vatandaşının bulunduğunu bildirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının İran’da düşmesiyle ilgili spekülasyondan kaçınma çağrısında bulundu. İran Sivil Havacılık Başkanı, “Karakutuyu Boeing’e vermeyeceğiz” dedi.