Dünya

Ukrayna Güvenlik Konseyi Sekreteri: Uçak, füze veya bomba ile düşürülmüş olabilir

Ukrayna Güvenlik Konseyi Sekreteri, İran‘da düşen Ukrayna Havayolları’na ait uçağın düşme sebebiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Birçok senaryo üzerinde durduklarını belirten Ukraynalı yetkili, bunların içerisinde uçağın bir füzeyle vurulması ve çarpışma ihtimalinin de bulunduğunu söyledi.

“ÇALIŞMA YAPMAK İSTİYORUZ”

Uçağın düştüğü bölgede Rus yapımı bir füzenin kalıntıları bulunduğuna dair dedikoduların internette yer aldığını belirten Ukraynalı yetkili, “Bununla ilgili arama çalışması yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BOMBA PATLATILMIŞ OLABİLİR”

Ukrayna Güvenlik Konseyi Sekreteri ayrıca uçağın içerisinde bir bomba patlatılmış olma ihtimalini de araştırdıklarınıetti.

İRAN’DA KAHREDEN KAZA

İran Acil Yardım Kurumu Başkanı Pir Hüseyin Kulivend, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, PS-752 sefer sayılı uçakta bulunan 176 kişinin öldüğü aktarıldı. Kulivend, yolcuların ve mürettebatın cesetleriniyerinden topladıklarını ve adli tıp kurumuna göndereceklerinietti.

Sıradaki Haberi Oku  İngilterede 1 poundluk madeni para, 1.3 milyon dolara satıldı

İran’da 176 kişinin öldüğü uçağında düşme anları kameraya yansıdı.

BÜYÜKELÇİLİK AÇIKLAMA YAPTI

İran’da Tahran yakınlarından Ukrayna Havayolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı kalkıştan sonra düşmüş ve içindeki en az 170 yolcu mürettebat hayatını kaybetmişti. Ukrayna Türkiye Büyükelçisi Andrii Sybiha, “Şok edici ve üzücü haberi aldık. Kazada hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

İRAN SİVİL HAVACILIK KURUMU’NDAN AÇIKLAMA

İranlı yetkililer, dün Tahran’dan Kiev’e gitmek üzere havalandıktan birkaç dakika sonra düşen Ukrayna Hava Yolları’na ait Boeing 737-800 tipi uçağın havadaykenaldığını vedönmeye çalışırken yere çakıldığını açıkladı.

İran Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Ali Abidzade, “Havalimanı bölgesinden ayrılmak için önce batıya dönen uçak,çıkması üzerine sağa döndü ve havalimanınagelmeye çalışırken düştü” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüs salgınını önleyemeyen Çin, başkent Pekine dışarıdan gelenleri karantina altına alacak

Abidzade, görgü tanıklarının uçağınaldığını gördüğünü ve pilotun havalimanına dönmeye çalışmadan önce acilçağrısı yapmadığını söyledi.