Dünya

Türkiyenin hamlesi Arap Birliğini rahatsız etti: Libyaya müdahale yeni çatışmalara neden olabilir

Libya‘da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlaması amacıyla Almanya‘nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı ile ilgili konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, “Türkiye’nin müdahalesi Libya’nın dışına çıkacak yeni çatışmalaraolabilir” dedi.

Mısır’da bir televizyon programına katılan Gayt, Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Berlin’de düzenlenen uluslararası konferans ve Türkiye’nin Libya’daki politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE’NİN LİBYA HAMLESİNDEN RAHATSIZ OLDULAR

Gayt, Türkiye’nin Libya müdahalesi, ülkedeki durumu karmaşık hale getirdiğini ve Libya dışına sıçrayacak bölgesel çatışmalara yol açabileceğini savundu.

Konferansa katılan tüm ülkelerin Ankara’nın yaptıklarını reddettiğini öne süren Gayt, Türkiye’nin görüşü konferansa katılan diğer tüm ülkelerinkinden farklı olduğunu, Ankara’nın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) yapılan saldırılardan bahsettiğinietti.

Sıradaki Haberi Oku  Çindeki Türklerin tahliyesini sağlayacak olan Koca Yusuf yola çıktı

Konferanstan çıkan belgenin 55 maddeyi içerdiğine işaret eden Gayt, herkesin bu maddeleri uygulama taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

“HİÇBİR ÜLKE LİBYA’NIN İÇİŞLERİNE KARIŞMAMALI”

Tüm ülkelerin Libya’nın içişlerine karışmaması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını söyleyen Gayt, “Almanya, başta Avrupa Birliği ve Arap Birliği olmak üzere Libya’yla ilgilenen tüm tarafların katılması gerektiğini belirtti. Almanya, ayrıca Mısır’ın, Libya’yla olan sınırlar ve o sınırları ülkede bulunan çok sayıdaki terör milislerden korumak içinedilmesi gerektiğini de gördü” dedi.

Uluslararası anlaşmaları reddeden ve onlara uymayan herkese yaptırım uygulanacağını söyleyen Gayt, tüm tarafların çatışmaların durdurulması ve müzakere masasına dönme konusunda anlaştığını belirtti.

LİDERLER BERLİN’DE BİR ARAYA GELMİŞTİ

Libya krizinin siyasi çözümü için Almanya Başbakanı Angela Merkel’insahipliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da aralarında bulunduğu liderler, Berlin’de bir araya gelmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Eski sevgili kıskançlık krizi geçirdi, düğünü bastı, geline saldırdı! O anlar kamerada

Haber Videosu

: Türkiye’nin hamlesi Arap Birliği’ni rahatsız etti: Libya’ya müdahale yeni çatışmalaraolabilir