Dünya

Türkiye-Libya anlaşması İngilizleri rahatsız etti: Hoş karşılanmayacak

Türkiye ile Libya arasında imzalanan “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ve “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” uluslararası kamuoyunun gündeminden düşmüyor. İngiltere‘de yayın yapan The Guardian gazetesi, Türkiye’nin bu adımlarıyla İngiliz hükümetininduruma düşeceğini yazdı.

Gazetenin haberinde şu ifadelere yer verildi:

“İNGİLTERE BUNU HOŞ KARŞILAMAYACAK”

Ankara bu hafta Trablus merkezli ve BM’nin tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin talebi halinde Libya’ya asker gönderebileceği uyarısında bulundu. Dış güçlerin Libya’ya müdahalesini azaltmaya çalışan İngiltere Dışişleri Bakanlığı bunu hoş karşılamayacak.

Ulusal Mutabakat Hükümeti, Nisan ayından bu yana Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) desteklediği General Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’yla savaşıyor.

BM uzmanlarının hazırladığı ve bu hafta açıklanan bir raporda Türkiye, Ürdün ve BAE’nin Libya’ya yönelik silah ambargosunu deldikleri açıklanmıştı. Raporda adı açıklamayan bir BM üyesi de, BAE olduğu düşünülüyor, yazın Tacura’daki bir göçmen merkezini bombalayıp 50 kadar kişinin ölümüne yol açarak uluslararası hukukuşekilde ihlal etmekle suçlanmıştı.”

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüs ile ilgili dikkat çeken makale! Üç kritik hata ölümleri artırdı

ERDOĞAN: GEREKİRSE GÖNDERİRİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Libya’ya asker gönderilecek mi” sorusuna şu yanıtı vermişti:

Asker gönderme konusunda biliyorsunuz şu anda Rusya’dan bir güvenlik şirketi söz konusu. Bu şirket, oraya güvenlikçilerini göndermiş vaziyette. Eğer Libya bizden böyle bir talepte bulunursa, oLibya’ya da aynı şekilde elemanlarımızı gönderebiliriz. Bunlar bizimle böyle bir güvenlik anlaşmasını imzaladıktan sonra zaten önümüzde de herhangi birsöz konusu değildir.

Haber Videosu

: Türkiye-Libya anlaşması İngilizleri rahatsız etti: Hoş karşılanmayacak