Dünya

Türk vatandaşlarına bulaştı mı? Çin Büyükelçiliğinden koronavirüs açıklaması

Çin Büyükelçiliği Basın Dairesi Başkanı Xie Xinxing, “Vuhan kentinde yaşayan Türkler ve diğer vatandaşlar olmak üzeregetirmek için uçak yola çıktı. Bu akşam 23.00’te varmış olacak. Yarın sabah 01.00’dedönmek için yola çıkacak. Türkiye vatandaşlarını alma talebini 29 Ocak’ta iletti.” ifadelerini kullandı.

Çin Büyükelçiliği Basın Dairesi Başkanı Xie Xinxing yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Wuhan kentinde yaşayan Türkler ve diğer vatandaşlar olmak üzeregetirmek için uçak yola çıktı. Bu akşam 23.00’de varmış olacak. Yarın sabah 01.00 dedönmek için yola çıkacak. Türkiye vatandaşlarını alma talebini 29 Ocak’ta iletti.

“10 BİN ADET NON STERİL TAKVİYELİ EKİPMAN GÖNDERİLDİ”

Türk tarafı insani bir tavır takındı. Biz uçağımızı göndereceğiz derken aslında Çin’e binbiyolojik tehlike tulumu, binfiltreli maske, 30 bin2-3 katlı lastikli maske, 60 bin3 katlı bağcıklı maske, 500medikal koruyucu gözlük, 2 bin 500koruyucu maske, 10 binnon steril takviyeli ekipman gönderdi

Sıradaki Haberi Oku  Çinde son 24 saatte 13 vaka tespit edildi

ÖLÜMCÜL VİRÜS TÜRK VATANDAŞLARINA BULAŞMADI

Şukadar Avustralya ve Pakistanlı kişiye bu virüs bulaştı. Çin de şukadar Türk vatandaşına bulaşmış bir virüs yok”

DSÖ, ACİL DURUM İLAN ETTİ

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında Corona virüsü nedeniyle uluslararası acililan edildiğini duyurdu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, basın toplantısında yaptığı açıklamada acililanının nedenine ilişkin, “AsılÇin’de ne olduğu değil, diğer ülkelerde ne olduğu” ifadeleriyle, durumun uluslararası ciddiyetine dikkat çekti.

NE OLMUŞTU?

Yeni tip koronavirüs ilk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Çinli yetkililer virüs yüzünden bugüne kadar 213 kişinin öldüğünü bildirmişti.

Virüs bulaşan kişilerin sayısının bin 527’sinin durumu ağır olmak üzere, 9 bin 692’ye çıkarken Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs salgını nedeniyle küresel acililan etmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Irak Başbakanı Abdulmehdi: Kasım Süleymani bana bir mesaj taşırken öldürüldü