Dünya

Trumptan yeni tip koronavirüs konusunda Çine yardım teklifi

Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu corona virüsünün ABD’de çok az sayıda görüldüğünü ve süreci yakından takip ettiklerini vurguladı.

“ÇİN’E HER TÜRLÜ YARDIMI ÖNERDİK”

Trump, açıklamasında, “Çin ile söz konusu virüsle ilgili olarak çok yakın irtibat halindeyiz. Çin’e ve Devlet Başkanı Şi’yeolabilecek her türlü yardımı önerdik. Bu konudaki uzmanlarımız çok iyidir.” değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Çin genelinde 82 kişinin ölümüne yol açan, 2 bin 835 kişiye bulaşan virüs, dünya genelinde de yayılmaya devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi, 23 Ocak’ta yaptığı toplantıdan sonra koronovirüsle ilgili ‘uluslararasısağlığı acil durumu’etmek için erken olduğunu açıkladı.

Çin’de ölü sayısının her gün arttığıbir salgına dönüşen virüse karşı henüz aşı ya da ilaç bulunmuyor. Salgının Vuhan’daki kapatılan Huanan Deniz Ürünleri Pazarı’ndan çıktığı ihtimali üzerinde duruluyor.

Sıradaki Haberi Oku  Trump, Bağdattaki saldırı sonrası bayraklı paylaşım yaptı

Yeni tip koronavirüs ilk olarak 12 Aralık’ta Vuhan’da tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha ‘gizemli hastalığın’ görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Pekin yönetimi, ülke içinde salgınla mücadele için çeşitli önlemler alarak Vuhan’a girişleri yasaklamış, çıkışlara da çok özel durumlardaverileceğini açıklamıştı.