Dünya

Trumpın tehdidine Kuzey Koreden yanıt: Bizim kaybedecek hiçbir şeyimiz yok

Kuzey Koreli üst düzey yetkili Kim Yong Chol, ülkesinin ABD’nin baskısına boyun eğmeyeceğini belirterek, Trump’ı “sabır yoksunu, pervasız ve dengesiz yaşlı adam” olarak nitelendirdi. ABD Başkanı Donald Trump, Pyonyang yönetiminin düşmanca davranması halinde kaybedecek çok şeyi olduğunu söylemişti.

Kuzey Kore’den, Twitter hesabında Pyonyang yönetiminin düşmanca davranması halinde kaybedecek çok şeyi olduğu paylaşımında bulunan ABD Başkanı Donald Trump’a tepki geldi.

“TRUMP, PERVASIZ VE DENGESİZ YAŞLI BİR ADAM”

Kuzey Koreli eski müzakereci ve üst düzey yetkili Kim Yong Chol, ülkesinin kaybedecek bir şeyi olmadığından ABD’nin baskısına boyun eğmeyeceğini belirterek, Trump’ı “sabır yoksunu, pervasız ve dengesiz yaşlı adam” diye nitelendirdi.

Kim, Trump’ın Kuzey Kore hakkında bilmediği çok şey olduğunu, kaybedecek dahaşeyleri bulunmadığınıederek, ABD’nin asla ortadan kaldıramayacağı şeyin öz saygıları ve bu ülkeye duyulan öfke olduğunu kaydetti.

Sıradaki Haberi Oku  Elon Musk, yeni oyuncağı Cybertruck ile sokaklarda görüntülendi

Kim Yong Chol, geçen yıl Washington’a giderekhazırlığında ABD Başkanı Trump ile 2görüşmüştü.

ABD Başkanı Trump, dün Twitter hesabında “Kim Jong-un çok zeki ve eğer düşmanca davranırsa aslında kaybedecek çok şeyi var. Singapur’da benimle güçlü bir Nükleer Silahlardan Arındırma Anlaşması imzaladı.” ifadelerini paylaşmıştı.

NÜKLEER MÜZAKERELER ANLAŞMASIZ SONA ERMİŞTİ

ABD ve Kuzey Kore arasındaki nükleer müzakereler, şubattan bu yana aksayarak sürüyor. Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ilk12 Haziran 2018’de Singapur’da bir araya gelmiş, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barışın sağlanması konusunda mutabakata varmışlardı. İki lider, 26-27 Şubat’ta Vietnam’da birdaha görüşmüş ancakbeklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız sona ermişti. Son olarak 30 Haziran’da Kuzey ve Güney Kore arasındaki “silahsızlandırılmış bölge”de görüşen iki lider, nükleer müzakere sürecini sürdürme kararı almıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Kasım Süleymaninin öldürülmesi sonrası Trumptan peş peşe açıklamalar

Ekimde İsveç’te çalışma düzeyindeki toplantılar, Kuzey Korelilere göre, Amerikalılar “eski tutum ve tavırlarını” devam ettirdiğinden kesilmişti. Pyongyang yönetimi, ABD’ye nükleer anlaşma konusunda ortaklaşa kabul edilebilecek şartlar önermesi için yıl sonuna kadar süre tanımış, ABD’nin yaptırımlar ve baskı konusunda ısrarcı olması halinde “yeni bir yol” arayışına gireceğini açıklamıştı.

Haber Videosu

: Trump’ın tehdidine Kuzey Kore’den yanıt: Bizim kaybedecek hiçbir şeyimiz yok