Dünya

Trumpın savaş yetkilerini kısıtlamayı öngören tasarı Temsilciler Meclisinde

Amerika Birleşik Devletleri‘nde Demokratlar Başkan Donald Trump‘ın İran’a yönelik askeri müdahale yetkisini kısıtlamanın yollarını arıyor.

“OYLAMA YAPILACAK”

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın İranlı General Kasım Süleymani‘nin öldürülmesiyle Amerikan misyonunu tehlikeye attığını söyleyerek, Beyaz Saray’ın yetkilerini kısıtlamayı öngören tasarıyı meclise sunacaklarını açıklamıştı. Söz konusu tasarının oylaması bugün yapılacak.

“DEMOKRAT VEKİLLER “EVET” DİYECEK”

Amerikan medyasına konuşan Demokrat vekiller, söz konusu tasarıya “evet” oyu vereceklerini ve Trump’ın İran’la gerilimi dahaartırmaması gerektiğini dile getirdi. Demokratlar ayrıca, Kasım Süleymani’nin öldürülmesi kararının kamuya açık oturumda tartışılmasını istiyor.

PELOSİ ÇAĞRI YAPTI, TRUMP TEPKİ GÖSTERDİ

Trump yönetiminin Kongre’yi konuyla ilgili yeterince bilgilendirmediği tartışmaları da devam ediyor. Pelosi, “Beyaz Saray’ın birönce gerilimin giderilmesi için Kongre ilehareket etmesi gerektiğinietti. Temsilciler Meclisi Başkanı ayrıca, dünyanın bir savaşı daha kaldıracak durumda olmadığını söyledi.Başkan Trump ise bugün sosyal medyadaki paylaşımıyla tüm Cumhuriyetçi üyeleri, “Çılgın Pelosi’nin savaş yetkileri tasarısını” reddetmeye çağırdı.

Sıradaki Haberi Oku  23 dolarlık hesap için 2020 dolar bahşiş verdiler

Nancy Pelosi

NE OLMUŞTU?

3 Ocak günü, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin ABD Başkanı Trump’ın talimatı ile düzenlenen operasyonda öldürüldüğü duyurulmuştu.

Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in de aralarında bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırının ardından karşılıklı savaş tehditleri savuran taraflardan İran intikam yemini ederken, ABD ise herhangi bir misillemeye orantısız karşılık verileceğini söylüyor.

Gelişmelerin gölgesinde Tahran yönetimi, nükleer anlaşmayı da askıya alarak, uranyum zenginleştirme, depolama, araştırma ve geliştirmeyle ilgili hiçbir taahhüde uyulmayacağını açıkladı.

Kaynak: Euronews.com