Dünya

Trumpın en yakınındaki isim itiraf etti: Trump, Erdoğana hayran

ABD’nin en çok okunan gazetelerinden biri olan Washington Post muhabirleri Carol Leoning ve Philip Rucker’ın kaleme aldığı ‘A Very Stable Genius’ (Çok İstikrarlı Bir Dahi) adlı kitap, ABD Başkanı Donald Trump‘ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hayranlık duyduğunu ortaya çıkardı. Kitaba göre Trump, Suriye’den çekilme kararını Erdoğan’la konuşmasının ardından aldı.

Carol Leoning ve Philip Rucker’ın 21 Ocak’ta piyasaya sürülen kitabında, Trump’ın Erdoğan hakkındaki düşüncelerine ilişkin önemli tespitlere yer verildi.

Kitapta, “Trump, uzun süredir Erdoğan’a hayranlık duyuyor. Trump’ı özellikle Erdoğan’ınsiyasi mizacı ve rakiplerini kolayca alt etmesi etkiliyor” denildi.

“TRUMP, ERDOĞAN’IN SESİNDEN HOŞLANIYOR”

Kitap için açıklamalarda bulunan Trump’ın adıtutulan yardımcılarından biri, “Toplumun kendisine ve diğer siyasilere nasıl yaklaştığına sondikkat eden Trump, Erdoğan’ın ‘derin ve emredici’ sesinden hoşlanıyor. Onun sesinde güçlü ve ürpertici bir şey var” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İranda düşen Ukrayna uçağında ölenlerin 26sı çocuk

“TRUMP, SURİYE’DEN ÇEKİLME KARARINI ERDOĞAN’LA KONUŞTUKTAN SONRA ALDI”

Leoning ve Rucker, daha önce basına yansıdığı gibi, Trump’ın ABD askerlerini Suriye’den çekme kararını 14 Aralık 2018’de Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinden sonra aldığını belirtti.

Bu kararın ABD yönetimindeki üst düzey isimler için beklenmedik gelişme olduğunu kaydeden Leoning ve Rucker, “Suriye’den çekilmeye kararlılıkla karşı çıkan dönemin Savunma Bakanı James Mattis, Trump’ın bu adımını destekler biçimde bir basın açıklaması yapmayı reddetti” ifadelerini kullandı.

Haber Videosu

: Trump’ın en yakınındakiitiraf etti: Trump, Erdoğan’a hayran