Dünya

Trumpın çağrısı sonrası NATO, Orta Doğuda daha fazla rol üstlenecek

NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, Stoltenberg ve Trump’ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamada, ikilinin, Orta Doğu‘daki gelişmeleri ele aldığı kaydedildi.

NATO VE TRUMP ANLAŞTI

NATO’nun Orta Doğu’daki rolünün görüşüldüğü aktarılan açıklamada, ABD Başkanı Trump’ın NATO’nun bölgede daharol oynaması için talepte bulunduğuedildi. Açıklamada, ikilinin, NATO’nun bölgesel istikrar ve uluslararası terörle mücadeleye dahakatkı sağlayabileceği konusunda anlaştığının altı çizildi.

TRUMP TALEPTE BULUNMUŞTU

NATO’nun DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun bir üyesi olduğu hatırlatılan açıklamada, Irak‘ta ve Afganistan’daki misyonları ile uluslararası terörizmle mücadeleye kilit katkı sunduğu vurgulandı. Trump, bugün düzenlediği basın toplantısında “NATO’nun bundan sonraki süreçte Orta Doğu’ya dahamüdahil olmasını isteyeceğim.” ifadesini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

İran Devrim Muhafızları Ordusu, dün gece saatlerinde ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurmuştu. İran, saldırıda en az 80 ABD askerinin öldüğünü ileri sürmüştü. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD askerlerinin konuşlandırıldığı Irak’ın Enbar kentinde bulunan Ayn el-Esed ile Erbil’deki üslerine 12’denbalistik füzeyle saldırı düzenlediğini bildirmişti.

Sıradaki Haberi Oku  İran füzeyle düşürülen Ukrayna uçağının kara kutusunu Fransaya gönderiyor