Dünya

Trump, kuduz köpek benzetmesi yapan Kuzey Kore liderine anlaşma yap çağrısında bulundu

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Devlet Ajansı KCNA’nın, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’e hakaret ettiği haberini paylaşarak, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’a seslendi. Trump, “Seni gelmek istediğin noktaya getirecekkişi benim. Acele etmelisin ve anlaşmayı sağlamalısın.” şeklinde açıklama yaptı.

Trump, 2020 başkanlık yarışındaki Demokrat rakibi Joe Biden’e “kuduz köpek” benzetmesi yapan Kuzey Kore Devlet Ajansı KCNA’nın haberini paylaşarak, Kim Jong Un’a Twitter’dan seslendi.

“ANLAŞMA SAĞLAMALISIN, YAKINDA GÖRÜŞÜRÜZ”

Biden hakkındaki benzetmeye atıfta bulunan Trump, “Sayın Başkan, Biden uykulu biri ve oldukça yavaş olabilirkuduz köpek değil. Bir şekilde ondan daha iyi. Seni gelmek istediğin noktaya getirecekkişi benim. Acele etmelisin ve anlaşmayı sağlamalısın. Yakında görüşürüz.” ifadelerini kullandı. Trump’ın bu açıklaması ABD medyasında tepki çekti.

Sıradaki Haberi Oku  Donald Trump, İranın saldırılarının bilançosunu açıkladı

JOE BİDEN-KİM TARTIŞMASI

ABD 2020 başkanlık yarışının Demokratadayı Joe Biden, katıldığı bir mitingde, Kim’e hakaret etmiş veTrump’ın Kuzey Kore politikasını eleştirmişti. Bunun üzerine, Kuzey Kore Devlet Ajansı KCNA, Biden’i “sopayla itlaf edilmesi gereken bir kuduz köpek” olarak tanımlamış, Biden’in söz konusu açıklamalarla Kuzey Kore’yi haksız yere hedef haline getirdiğini savunmuştu.

Kuzey Kore ve ABD arasında 5 Ekim’de İsveç’te yapılan görüşmeler ilk gününde kesilmiş, Pyongyang yönetimi, ABD tarafının düşmanca yaklaşımını değiştirecek tatmin edici bir adım atmadığı müddetçe, Kuzey Kore’nin “bu bıkkınlık veren müzakereleri” sürdürme niyeti olmadığı açıklamasını yapmıştı.

Kuzey Kore Başmüzakerecisi Kim, müzakere sürecinin yeniden başlamasının ABD’nin tutumuna bağlı olduğunu belirterek, Washington’a yıl sonuna kadar süre vermişti.

Sıradaki Haberi Oku  Kadın kartel lideri La Catrina polisle girdiği çatışmada öldü