Dünya

Trump, İrandaki rejim karşıtlarına Farsça mesaj gönderdi

Tahran’da geçtiğimiz günlerde düşürülen yolcu uçağında ölenler için düzenlenen anma, rejim karşıtı gösteriye dönüştü. Halk, “Diktatöre ölüm” diye sloganlar attı.

DESTEK VERDİ: TAKİP EDİYORUZ

Twitter hesabından yaptığı Farsça paylaşımda, “Benim yönetimim sizinleolmaya devam edecek” diyen Trump, protestoculara seslenerek, “İran’ınve acı çeken halkına: Başkanlığımın başından beri yanınızda durdum ve benim yönetimim sizinleolmaya devam edecek. Protestolarınızı yakından takip ediyoruz ve cesaretinizden ilham alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA İZLİYOR”

Attığı ikinci twitte, İran hükümetinin, protestolar için insan hakları gruplarınavermesi gerektiğini belirten ABD Başkanı, “İran hükümeti, İran halkının devam eden protestoları ile ilgili insan hakları gruplarına, gerçekleri izlemeleri ve raporlamaları içinvermelidir” değerlendirmesini yaptı.

“Barışçıl protestocuların katledildiği” başka birveya internetin kapatılmasının söz konusu olmaması gerektiğini vurgulayan Trump, “Dünya izliyor.” uyarısında bulundu. Trump, daha sonra her iki mesajın Farsçasını da paylaştı.

Sıradaki Haberi Oku  Kocası tarafından aldatılan kadının intikamı çok acı oldu! Sabah uyanan koca, soluğu acil serviste aldı

NE OLMUŞTU?

ABD tarafından Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından misilleme yapan İran, Irak’taki ABD üslerini vurmuştu. Aynı gece İran’dan havalanan Ukrayna Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağı İran tarafından ateşlenen bir füzeyle düşürülmüştü.

REJİM KARŞITI GÖSTERİYE DÖNÜŞTÜ

Kazada ölen 176 kişiyi anmak için düzenlenen anma programı, rejim karşıtı gösteriye dönüştü. “DİKTATÖRE ÖLÜM”

Toplanan kalabalık “Devrim Muhafızları utan, ülkeyi rahat bırak”, “Diktatöre ölüm”, “Yalancılar istifa”, “Silahlı kuvvetlerkomutanı (Hameney) istifa”, “Bana fitneci deme, fitnecinin kendisi sensin” sloganları attı.