Dünya

Toplu tecavüze uğradığını söyleyen İngiliz kadını yalancılıkla suçlayan Güney Kıbrıs mahkemesi protesto ediliyor

Geçtiğimiz Temmuz ayında Güney Kıbrıs‘ta 12 İsraillinin toplu tecavüzüne uğradığını söyleyen 19 yaşındaki İngiliz kadının, şikayetiniçekmesi üzerine, Kıbrıs mahkemesi, kadını “toplumu yanılttığı” için suçlu buldu. Mahkemenin bu kararı İngiltere‘de protesto ediliyor.

Twitter’da başlatılan “#BoycottCyprus (Kıbrıs’ı boykot et) kampanyasına, karşılaştığı baskılar sonucu ifadesini değiştirmek zorunda kaldığını söyleyen kadının annesi de katıldı.

GÜNDE 18-20 SAAT ARASI UYUYOR

Kadının annesi BBC’ye yaptığı açıklamalarda Güney Kıbrıs’a yönelik boykotu desteklediğini, Aya Napa’nın turistler için güvenli bir yer olmadığını söyledi.

Kızının travma sonrası stres bozukluğu yaşadığını söyleyen anne, hipersomnia nedeniyle kızının günde 18 ila 20 saat uyuduğunu, halüsinasyonlar görmeye başladığınıetti:

“Birönce İngiltere’ye getirilip tedavi altına alınması gerekiyor. Müdahale edilmezse geçirdiği rahatsızlıklar kalıcı hale gelecek.”

Sıradaki Haberi Oku  İran dini lideri Hamaneyden Trumpın tehdidine yanıt: Gerekirse vuracağız

NE OLMUŞTU?

İngiliz kadın, 17 Temmuz’da iş seyahati için gittiği Güney Kıbrıs’taki turistik Aya Napa bölgesinde bir otelde, 12 İsraillinin tecavüzüne uğradığını söylemiş, olaydan birkaç saat sonra polise şikayette bulunmuştu.12 İsrailli erkek, şikayet üzerine gözaltına alınmıştı. Ancak 10 gün sonra kadın şikayetiniçekti. Şikayetiniçektiğine dair belgeyi imzaladıktan sonra ise gözaltına alındı. Daha önce gözaltına alınan 12 erkeğin tümü serbest bırakıldı ve ülkelerinedöndü.

MAHKEME KADINI SUÇLU BULDU

Genç kadın hakkında “toplumu yanıltmak” suçlamasıyla açılan dava bu hafta sonuçlandı ve mahkeme kadını suçlu buldu. İsmi açıklanmayan kadının avukatları, Güney Kıbrıs emniyetinin olayı ele alış şeklinin kusurlu olduğunu ve kadının şikayetiniçekmeye zorlandığını söylüyordu.

Şikayetinçekildiğini gösteren dilekçenin tercüman ya da avukatların olmadığı bir anda kadına imzalatıldığı belirtiliyordu.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Kasım Süleymaninin ölümü sonrası İran, savaş anlamına gelen kırmızı bayrağı göndere çekti

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Kıbrıs mahkemesinin kararını ‘sonkaygı verici’ olarak niteledi.

Haber Videosu

: Toplu tecavüze uğradığını söyleyen İngiliz kadını yalancılıkla suçlayan Güney Kıbrıs mahkemesi protesto ediliyor