Dünya

Tahranda göstericiler Hamaneye ölüm sloganları attı

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan ülkeler arasında yerİran‘da devlet tarafından sübvanse edilen petrole yüzde 50 zam yapıldı. Başkent Tahran olmak üzere onlarca kentte sokağa çıkan halk, benzine yapılan zamma tepki gösterdi.

HAMANEY’E ÖLÜM SLOGANLARI ATILIYOR

Gösterilerde İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in posterlerini yakan göstericiler, “Hamaney’e ölüm” sloganları atmaya başladı.

TEPKİ ÇEKEN ZAMMI SAVUNDU

Öte yandan, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, onlarca kentte patlak veren benzin zammı protestolarıyla ilgili sessizliğini bozdu. İlkkonuşan Hamaney, İran halkının gösterilere katılmadığını,karşıtları ve İran düşmanlarını işaret ederek açık açık onları suçladı. Hamaney, yapılan zamma destek verdiğini açıkladı.

“HALKIMIZ DEĞİL, HOLİGANLAR YAPIYOR”

Hamaney’in İran devlet televizyonunda yeraçıklamalarına göre, “Bazı insanlar şüphesiz bu karardan endişe duyuyorlar… Ama sabotaj ve kundaklama eylemleri bizim halkımız tarafından değil, holiganlar tarafından yapılıyor. Devrim karşıtları ve İran düşmanları, hersabotaj ve güvenlik ihlallerini destekledi. Bugün de bunu yapmaya devam ediyorlar” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  NATO Liderler Zirvesi sonrası Macrondan açıklama: Türkiyeye geleceğiz

Hamaney ayrıca, akaryakıt zammının uzman görüşlere dayandığını söyleyerek desteklenmesi çağrısı yaptı. Güvenlik güçlerine de “görevlerini yerine getirmeye”etti.

NE OLMUŞTU?

İran’da devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş), bin 500 tümene yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litredenbenzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene çıkartılmıştı.

Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Geçsaran, Sircan, Bender Abbas, İsfahan ve Şiraz kentlerinde halk, benzine yapılan zamma karşı gösteriler düzenlemişti.