Dünya

Suudi Arabistanda kadınlar artık restoranlara erkeklerle aynı kapıdan girebilecek

Suudi Arabistan‘da restoranlardan artık, kadınlar ve erkekler için ayrı giriş kapıları bulundurmaları istenmeyecek. Hükûmetin aldığıkarar uyarınca kadınlar, erkeklerleaynı kapıdan geçerek restorana girebilecek.

Suudi Arabistan Belediyeler Bakanlığı’ndan Pazar günü yapılan açıklamada, artık bu konuda kararın işletme sahiplerine bırakılacağı belirtildi.

Ülkede bugüne kadar restoranlarda iki ayrı giriş kapısı olması zorunluydu.Bu giriş kapılardan birini aileler ve kadınlar, diğerini ise erkekler kullanıyordu. Suudi Arabistan’da bir süredir çok sayıda restoranda ve kafede bu kuralın gevşetildiği gözlenmişti.

ARAÇ KULLANMA VE PASAPORT HAKKI DA TANINDI

Ülkededönemde bir yandan muhaliflere baskının arttığı, diğer yandan ise birsosyal reformun gerçekleştirildiği görülüyor. Suudi Arabistan’da bu yıl kadınlara yanlarında erkek olmadan araç kullanabilme ve pasaport alabilme izni verilmişti. Geçen yıla kadar Suudi kadınların araç kullanmaları yasaktı.

Sıradaki Haberi Oku  Şanlıurfada trafik kazası: 8 yaralı

Aktivistler ise Suudi Arabistan’da hala kadınlara yönelik çok sayıda ayrımcı uygulama olduğunu, bazı kadın hakları savunUcularının da gözaltına alındığını söylüyor.

Haber Videosu

: Suudi Arabistan’da kadınlar artık restoranlara erkeklerle aynı kapıdan girebilecek