Dünya

Suudi Arabistanda 2019da idam rekoru kırıldı

Suudi Arabistan‘da 2019 yılında idam edilen mahkum sayısında rekor kırıldığı bildirildi. İnsan hakları savunucusu Reprieve kuruluşu tarafından yayımlanan rapora göre, Suudi Arabistan’da 90’ı yabancı uyruklu 184 kişi 2019 yılında idam edildi. Buna göre 2019’da ülkede idam sayısıyılların en yüksek seviyesine ulaştı.

2019’DA 184 KİŞİ İDAM EDİLDİ

Reprieve’in infaz takip raporuna göre idam edilenlerin 82’si uyuşturucu kaçakçılığı, 57’siyse cinayet suçundan hüküm giymişti. Kuruluşun Suudi hükümeti tarafındanedilen idamların kayıtlarını tutmaya başladığı 2015 yılından bu yana idam sayısında artış yaşandığı görülüyor.

2020’DE 4 KİŞİ

2014 yılında 88 kişinin ölüm cezasına çarptırıldığı Suudi Arabistan’da 2015’de yaklaşık 157 kişi idam edildi. Bu sayı geçtiğimiz yıla kadar sabit kalırken 2019’da 184’e çıktı. Reprieve, 2020 itibariyle şuiçin 4 kişinin idam edildiğini bildirdi.

Sıradaki Haberi Oku  Dünya koronavirüs için alarm verirken Çinden iğrenç görüntüler geldi! Mazgallardan atık yağ topluyorlar

KAŞIKÇI CİNAYETİYLE İLGİLİ 5 İDAM

Suudi Arabistan ve Suudi Veliaht Prens Muhammet Bin Selman’a yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle yapılan eleştirileryıllarda artış gösterdi. Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen’deki insanlık krizi eleştirileri körükledi.

Washington Post gazetecisi Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesi sonrası 5 şüpheli cinayetteki rolleri nedeniyle idam edilmişti. Geçtiğimiz 23 Nisan’da, Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmekte olan ve üniversite öğrencisi olduğu tahmin edilen bir gencin de aralarında olduğu 37 kişi bir günde infaz edildi.

Suudi Arabistan’da şu anda kaç mahkumun ölüm sırası beklediği bilinmiyor. İdam cezasının infaz edilmesini bekleyenler arasında, 2011’de Arap Baharı sırasında hükümet karşıtı protestolara katılmaktan hüküm giyen mahkumlar da bulunuyor.

Sıradaki Haberi Oku  Trump, Iraktan bir şartla çekileceklerini açıkladı: Ödemelerini yapmaları gerek