Dünya

Starbucks, Çindeki 2000 şubesini koronavirüs nedeniyle kapattı

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 132 kişinin ölümüneolan koronovirüs, Amerikan kahve zinciri Starbucks‘ı da alarma geçirdi. Starbucks, koronavirüs salgınında personelini korumak ve hükümetin salgınıaltında tutma çabalarına destek olmak için Çin’deki şubelerinin yarısından fazlasını kapattığını açıkladı.

VİRÜS SALGINI YILLIK KAR TAHMİNİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Starbucks CEO’su Kevin Johnson şirketin “çok dinamik bir süreçten” geçtiğini söyledi. Şirket yetkililerine göre, Starbucks ilk çeyrekte beklenenden daha iyi performans sergilediği için yıllık kar tahminlerini revize etmeyi planlıyordu. Ancak virüs salgını nedeniyle bu kararından vazgeçti.

ÇİN, STARBUCKS’IN ABD DIŞINDAKİ EN BÜYÜK PAZAR

Çin’de yaklaşık 4.300 şubesi bulunan şirket, hızla büyüyen salgının finansal performansını etkileyeceği uyarısında bulundu. Çin, Starbucks’ın ABD dışındaki en büyük pazarı. Şirket küresel satışlarının yüzde 10’unu Çin’de yapıyor. Bu nedenle Çin pazarı şirketin büyüme hedeflerinin lokomotifi konumunda görülüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Erkek mahkumla 1200den fazla kez ilişkiye giren gardiyan tutuklandı

Starbucks, Çin’deki ilk şubesini Ocak 1999’da Pekin’de açmıştı.

ÖLÜ SAYISI 132’YE ULAŞTI

Çin’deki salgın, diğer küresel şirketleri dedurumda bıraktı. Salgında ölü sayısı en az 132’ye ulaşırken,sayısı da 6.000’e yaklaştı.

Haber Videosu

: Starbucks, Çin’deki 2000 şubesini koronavirüs nedeniyle kapattı