Dünya

Soykırım destekçisi Handke, Kosovada istenmeyen adam ilan edildi

Kosova‘nın Birinci Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen soykırım inkarcısı Avusturyalı yazar Peter Handke‘nin “istenmeyen kişi”edildiğini duyurdu.

“SUÇLULARIN DESTEKLENMESİ ÇOK KÖTÜ BİR SUÇTUR”

Pacolli, Facebook’tan yaptığı açıklamada, Handke’yi Kosova’da “istenmeyen kişi”ettiklerini duyurarak, “O, bugünden itibaren istenmeyen bir kişidir. Suçların inkarı ve suçluların desteklenmesi korkunç bir suçtur.” ifadelerini kullandı.

Dün yaptığı açıklamada da Pacolli, Sırbistan’ın Kosova’da işlediği savaş suçlarıyla ilgili 10 binin üzerinde belgeyi Kosova Özel Savcılığına teslim ettiğini, bu belgelerin ‘Kosova’daki Sırp suçlarını kanıtladığını’ söylemişti.

Pacolli ayrıca daha önce, Nobel Ödül Töreni’ne Kosova’nın İsveç büyükelçisinin katılmayarak boykot edeceğini de bildirmişti.

Kosova’nın yanı sıra Türkiye, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Hırvatistan da Nobel Edebiyat Ödülü’nün tartışmalı Avusturyalı yazar Handke’ye verilmesine tepki göstermiş ve Stockholm’deki ödül törenine katılım göstermeyeceklerini duyurmuştu.

Sıradaki Haberi Oku  ABDnin Suriye Özel Temsilcisi Jeffreyden Türkçe açıklama

BOŞNAKLARIN KENDİ KENDİLERİNİ ÖLDÜRDÜKLERİNİ SAVUNMUŞTU

İsveç’te, dün akşam tepkilerin gölgesinde Stockholm Konser Evi’nde düzenlenen törenle 2019 Nobel ödülleri sahiplerine verildi. Avusturyalı yazar Handke, Srebrenitsa’daki soykırımı inkar etmiş, Müslüman Boşnakların kendi kendilerini öldürdüklerini savunmuştu.

Kosova’daki savaş sırasında da SırpSlobodan Milosevic’in yanında yerHandke, yazılarıyla o dönemde Milosevic rejiminin en büyük destekçilerinden biri olmuştu.