Uncategorized

Sosyal Medya Uzmanı Ömer Dönmez Anlattı: Sosyal medyada yalan haber nasıl anlaşılır?

Sosyal Medya Uzmanı Ömer Dönmez, sosyal medyada asılsız haberlerin paylaşımının kolay ve yaygın olduğunu belirterek; haber ve benzeri linkleri paylaşmadan önce bazı kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

“Asılsız ve yalan haberlerin yayılmasını önlemek için şüpheli ve güvenli bulunmayan linkler paylaşılmamalıdır” diyen Sosyal Medya Uzmanı Ömer Dönmez, paylaşım yapılmadan önce haber kaynağının ve internet adresinin (URL) güvenilir olup olmadığı kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Şüpheli ve güvenli olmayan bağlantıların dolaşıma girdiğinde ve tıklandığında, virüs ve zararlı yazılımlar bilgisayarlara otomatik olarak yerleştiğinin altını çizen Sosyal Medya Uzmanı Ömer Dönmez, “Bu zararlı yazılımlar ve virüsler de dolandırıcılık amacıyla kullanılmaktadır. Asılsız haberleri önceden farkederek  internette doğru bilginin dolaşımına katkı sağlamak için; bilgi kaynağının güvenilir olması, bilgiye-habere birden fazla kaynaktan ulaşmak, eleştirel bir bakış açısı edinmek ve bilgileri farklı kaynaktan teyit etmek gerekir. Unutulmamalıdır ki; internette ve sosyal medya ortamlarında karşılaşılan her bilgi doğru ve güvenilir değildir.” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Fenerbahçe'de Yusuf Mert Tunç Planları