Dünya

Son dakika: Ukrayna Havayolları bundan sonra İran havasında uçmayacak

İran’ın füze zannettiği için uçağını düşürdüğü Ukrayna’dan ilk hamle geldi. Ukrayna Uluslararası Havayolları, yaptığı açıklamada artık İran üzerinde uçuş yapılmayacağını duyurdu.

Ukrayna Uluslararası Havayolları’ndan yapılan açıklamada, İran’ın tamalması gerektiği vurgulanırken, İranlı yetkililerin havaalanını kapatması söylendi. Uçak ve havayolumemuru arasında konuşarak iletişim kurulduğu da aktarıldı.

“BU ÇOCUKLAR BİZİM EN İYİ EKİBİMİZDİ”

Ukrayna Havayolları Genel Müdürü Yevgeniy Dıhne tarafından İran’da füzeyle düşürülen uçağa yönelik yapılan açıklamada, “Biz bir saniyeliğine bile olsa bizim ekibimizin teknik sebeplerden dolayı böyle trajediyeolabileceği ihtimalini düşünmedik. Bizimle bu konuda aynı fikirleri paylaşan ve paylaşmaya devam edenlere teşekkür ederiz. Bizim için bu çok önemli. Bu ekipteki çocuklar bizim en iyi ekibimizdi” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  ABD Savunma Bakanı Esper: Suriyenin kuzeydoğusundan çekilmemiz tamamlandı, ülkede 600 asker bıraktık

“ROKET OTOMATİK DEĞİL ELLE ATEŞLENDİ”

Ukrayna İstihbarat Servisi (SBU) Başkanı İvan Bakanov da konuya ilişkin açıklama yaparak, “Bu ateşlenen füzenin otomatik olarak değil, elle ateşlendiğini artık biliyoruz. Dün iki ihtimal üzerinde duruyorduk istihbarat ekibi olarak. Ya düşürülmüştü ya da bir terör saldırısına kurban gitmişti. Bugün artık roketle düşürüldüğünden eminiz” şeklinde konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise İran’ın suçunu itiraf etmesi üzerine İran yönetimine çok yönlü bir soruşturmaya hazır olmaları gerektiğinietmişti.