Dünya

Son Dakika: Türk vatandaşları koronavirüs salgınıyla boğuşan Çinden tahliye edilecek

Spread the love

Türkiye‘nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, NTV’nin canlı yayınına telefonla bağlanıp koronavirüs hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Önen, Çin’de yaşayan 32 Türk vatandaşın aileleriyletahliye edileceğini duyurdu.

TAHLİYE EDİLECEKLER

Önen, “Birkaç gün içinde 32 vatandaşımızı aileleriyle Çin’den tahliye edeceğiz” ifadelerini kullandı.

KARANTİNAYA ALINACAKLAR

Büyükelçi, herhangi bir vatandaşımızda koronavirüsün bulaşmadığını belirterek, Çin’den Türkiye’ye tahliye edilecek vatandaşların karantinaya alınacağını duyurdu.

Büyükelçinin açıklamaları şu şekilde:

“Ölüm sayısı 106’ya ulaştı. Vaka sayısı 6 bini geçti. 44 bin kişi karantinada. Vuhan bölgesinde özellikle karantina şartları uygulanıyor. Türkiye’de bazı sosyal medya hesaplarında abartılı yanlış bilgiler var. Tü vatandaşlarımızla irtibat halindeyiz. Vuhan’da 32 vatandaşımız var. Resmi girişimlerimizi yaptık. 32 vatandaşımızı çıkarmak için girişimlerimize başladık.

Sıradaki Haberi Oku  ABDde silahlı çatışma paniği! 1 polis yaralandı

Vatandaşlarımızı Türkiye’ye getirmek ve sağlıklarında birolmadığını belirtmek istiyorum. Virüs tespit edilmedi. En kısa zamanda getireceğiz. Çinli yetkililerle organize ediyoruz. Japonya vatandaşlarının bir kısmı ülkesine gönderildi. Ambulans uçak veya donanımlı uçakla Türkiye’ye getirilecek. Türkiye’ye getirilişlerinde belirli karantina şartları uygulanacak. Belirli prosedürler uygulanacak. Vatandaşlarımızla irtibat kuruyoruz. Bize yansıyan bilgimiz dahilinde olan bir Türk vatandaşında virüs yok.”

132 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Çin’de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında can kaybı 132’ye, salgından etkilenen kişi sayısı 5 bin 974’e yükseldi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Tibet Özerk Bölgesi dışında ülke geneline yayılan 2019-nCoV salgını nedeniyle 132 kişi hayatını kaybetti, virüsten etkilenen sayısı bin 239’nun durumu ağır olmak üzere 5 bin 974’e çıktı.

Sıradaki Haberi Oku  Asyalı baba oğlunu kazadan kıl payı kurtardı

YAKLAŞIK 60 BİN KİŞİ MÜŞAHEDE ALTINDA

Bununlavirüsten etkilendiği şüpheli olan kişi sayısı 9 bin 239’a yükselirken, virüsten etkilenen kişilerle herhangi bir şekilde temasa geçmesi nedeniyle müşahede altına alınanlar 59 bin 990’a çıktı. Bugüne kadar iyileşerek taburcu edilen enfektelerin sayısı ise 103 oldu.

14 ÜLKEYE SIÇRADI

“Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler” platformunun verilerine göre, salgın Çin dışında, Tayland’da 14, Japonya’da 7, Singapur’da 5, ABD’de 5, Avustralya, Fransa, Almanya ve Güney Kore’de 4’er, Malezya’da 3, Vietnam’da 2, Nepal, Kanada, Kamboçya ve Sri Lanka’da 1’er kişide görüldü.

Çin’in Vuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan ve kısa sürede salgına dönüşen koronavirüs nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Çin’i ziyaret etmiş ve salgınla mücadele konusunda güvendikleri ülkeye yardıma hazır olduklarını söylemişti.

Sıradaki Haberi Oku  Bebek arabasının üzerine çıkan kedi, 9 aylık bebeği boğarak öldürdü

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi de Ghebreyesus ile görüşmesinde, “Bu salgını birönce yenme konusunda inancımız, özgüvenimiz tam, kaynaklarımız var.” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu