Dünya

Son Dakika: Trumptan yeni İran açıklaması: Hiçbir zaman nükleer silah sahibi olamayacak

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesi sonrası bölgedeki tansiyon yükselmeye devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, İran’la ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, “İran hiçbirnükleer silaha sahip olamayacak” dedi.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Kellyanne Conway yaptığıdakika açıklamasında, ABD Başkanı Donald Trump’ın halen İran ile bir nükleer anlaşma müzakere edebileceğine inandığını bildirdi. Conway ayrıca Trump’ın hedeflerinde olan 52 noktadan bazılarının İran ve İran kültürü için çok önemi yerler olduğunu belirtmesi konusuna da açıklık getirdi. Conway, “Trump, İran’ın kültürel varlıklarını hedef aldığını söylemedi. Sadece soru soruyordu” dedi.

İRAN ANLAŞMAYA UYMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

ABD, 2015’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beşüyesi ve Avrupa Birliği ile İran arasında imzalanan anlaşmadan 2018’de çekilmiş ve taraflar arasındaki uzlaşının geleceği de tehlikeye girmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Katar, Libyanın doğusunda petrol üretiminin durdurulmasını şiddetle kınadı

Kasım Süleymani suikastı sonrası İran’dan yapılan açıklamalarda, Tahran’ın anlaşmadan çekildiği söylenmedi. Ancak İran, bundan böyle anlaşma kapsamında belirlenen uranyum zenginleştirme ya da zenginleştirilmiş uranyum stoku sınırlamalarına uyulmayacağını söyledi.

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Mühendis’in de aralarında bulunduğu 5 Iraklıyla 10 kişi hayatını kaybetmişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Onun gidişiyle, onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Putin: Rusya, dünyada sesten hızlı silaha sahip tek ülke, artık ABDnin önüne geçtik

Ülkede 3 günlük yaseden Hamaney, Süleymani’nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani’yi getirmişti.