Dünya

Son dakika: Trump, Iraktaki Amerikan Büyükelçiliğine yönelik saldırıyı İranın organize ettiğini savundu

Yeşil Bölge’de bulunan büyükelçilik binasına girmeye çalışan protestocular, Washington yönetiminin Ketaib Hizbullah üslerini bombardımana tutmasını protesto ediyor. ABD Büyükelçiği’nin duvarını yakan göstericiler, binanın içerisine girdi.

Irak’ta ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğine giren göstericilere, güvenlik güçleri gaz bombasıyla müdahale etti. ABD Başkanı Trump’tan açıklama geldi.

“TAMAMEN ONLAR SORUMLU TUTULACAK”

Trump attığı tweette, “İran bir ABD’li müteahhidi öldürdü, çok sayıda yaralı var. Güçlü bir şekilde karşılık verdik ve hervereceğiz. İran şimdi Irak’taki ABD Büyükelçiliği’ne saldırı düzenliyor. Tamamen onlartutulacak. Ek olarak, Irak kuvvetlerinin elçiliği korumasını bekliyoruz. ” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK GÜÇLERİ GAZ BOMBASI İLE MÜDAHALE ETTİ

Irak’ta ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne giren göstericilere, güvenlik güçleri gaz bombasıyla müdahale etti.

Sıradaki Haberi Oku  ABD İran Özel Temsilcisi: Kaani, Süleymaninin yolundan giderse, kaderi aynı olacak

Bağdat’ta hükümet binalarının bulunduğunu korunaklı Yeşil Bölge’deki ABD Büyükelçiliği’ne giren göstericilere ilk müdahale elçiliğe ait güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirildi.

Söz konusu güvenlik güçleri, protestocuları binadan uzaklaştırmak için gaz bombası kullandı. Yerel medyada yerhaberlere göre, müdahale nedeniyle bazı göstericiler yaralandı.

DİPLOMATLAR BİNAYI TERK ETTİ

Göstericiler ayrıca elçilik binasının duvarına ‘Halk tarafından kapatıldı’ yazdı. Yerel medyaya göre elçilikteki ABD’li diplomatlar daha önce binayı terk etti.

Amerikan savaş uçakları, İran destekli Ketaib Hizbullah militanlarını Irak ve Suriye’de hedef almıştı. Saldırının gerekçesi ise, Kerkük’teki bir Amerikan üssüneatılması ve bir ABD vatandaşının ölmesi.

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘savunma amaçlı olarak’ Irak’taki Hizbullah Tugayları’nın (Kataib Hizbullah) silah depolarının, komuta vemerkezlerinin hedef alındığı belirtilerek hava saldırısı görüntüleri paylaşılmıştı. Kataib Hizbullah mensubu 25 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Irak ve İran ABD’ye tepki göstermişti. Öte yandan ABD Bağdat Büyükelçiliği’nin güvenlik nedeniyle boşaltıldığı belirtildi.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Türkiyenin Libyaya asker gönderme kararı sonrası dünyadan peş peşe tepkiler