Dünya

Son dakika: Rusya, Türkiye karşıtı General Hafterin ateşkese olumlu baktığını duyurdu

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı kaynaklar, Hafter milislerinin saldırılara devam etmek için Trablus‘un güneyinde toplandığını belirtti. Ancak aynı dakikalarda Rusya‘dan gelen resmi açıklama,kaynakların aktardıklarına zıttaşıyordu. Rusya Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada Türkiye karşıtı olan General Hafter’in UMH ile anlaşmayabaktığını belirterek,istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve RusPutin’in çağrısıyla Libya’da ateşkes anlaşması yapılması konusunda Moskova’da taraflar arasında başlayan görüşmelerde uzlaşıya varılan taslak metni, Hafter tarafından kabul görülmedi. Hafter, masadan kalkarak Rusya’yı terk etti. Hafter’in bu hareketi sonrasında Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı kaynaklar, Hafter milislerinin saldırılara devam etmek için Trablus’un güneyinde toplandığını belirtti.

TERHUNE’YE ULAŞTILAR

Libya hükümetine bağlı askeri kaynaklar, BAE’ye ait zırhlı araç ve topların Hafter milislerininkarargahı olan Terhune’ye ulaştığını açıkladı.

Sıradaki Haberi Oku  General Kasım Süleymaninin kızı Zeynep Süleymani: Trump, cahilliğin bir sembolü ve siyonistlerin elinde oyuncak

RUSYA AKSİNİ İDDİA ETTİ: HAFTER ATEŞKESE OLUMLU BAKIYOR

Libya’dakaynakların aktardığı bilgilerden yalnızca bir kaç dakika sonra Rusya’dan resmi bir açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada Hafter’in ateşkesebaktığı aktarıldı. Bakanlık, “Hafter’inistişareler için 2 güne ihtiyacı var” dedi.

“HAFTER, GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ”

Hafter’in ateşkes anlaşmasını imzalamadan masadan kalkmasını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hafter’in ortaya koyduğu şartlar gerçek yüzünü gösteriyor. Daha önceki anlaşmalarda sicilinin hiç de iyi olmadığını gayet iyi biliyoruz. Bugün ateşkesi reddetmesi bizi hiç de şaşırtmadı. Ancak bugeçmişten farklı olarak işin içinde Türkiye var. Dün Moskova’da yürütülen görüşmelerin, darbeci Hafter’in gerçek yüzünü göstermesi bakımındanbuluyoruz” diye konuştu.

CİHAT ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Libya’da General Halife Hafter, Türkiye’nin Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi kabul etmesinin ardından Türk ordusuna karşı ‘seferberlik ve cihat çağrısı’ yapmıştı. Türkiye Libya’da, Hafter’le çatışma içinde bulunan ve ülkenin batısınıaltında tutan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veriyor.

Sıradaki Haberi Oku  Serra Yılmaz’dan koronavirüs videosu geldi