Dünya

Son dakika: Kasım Süleymaninin öldürülmesi sonrası Trumptan peş peşe açıklamalar

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani‘nin öldürülmesinin yankıları devam ediyor. Konuyla ilgili ne diyeceği merak konusu olan Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “İran asla bir savaş kazanamadı,asla bir müzakere de kaybetmedi” dedi. Trump bu açıklamasından kısa bir süre sonra bir kaç tweet daha attı. Trump, “Süleymani yıllar önce öldürülmeliydi” dedi.

TRUMP TALİMAT VERDİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıkladı.

Ölenlerin kimliklerinin açıklamasının ve Pentagon tarafından doğrulanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden ilk paylaşımını yapmıştı. Paylaşımın, doğrulamanınardından yapılması ve sadece ABD bayrağı içermesi ise dikkat çekti.

TRUMP’TAN MÜZAKERE SİNYALİ

Trump ikinci paylaşımında İran’la müzakerenin olabileceğinin sinyalini verdi.

Sıradaki Haberi Oku  Kahramanmaraşlı hayırsever 5 bin adet maske dağıttı

AÇIKLAMALAR PEŞ PEŞE GELDİ

Trump’ın müzakere sinyalini verdiği tweetten yaklaşık 1 saat kadar sonra peş peşe açıklamalar geldi. Başkan Trump, Süleymani’nin binlerce ABD’linin ölümüneolduğunu söyleyerek, “General Kasım Süleymani geniş birdiliminde binlerce Amerikalıyı öldürdü veya ağır şekilde yaraladı ve daha pek çoğunu öldürmek için komplo yapıyorduyakalandı! Milyonlarca insanın ölümünden doğrudan ya da dolaylı sorumluydu. Yıllar önce öldürülmeliydi” şeklinde konuştu.

İRAN’DAN TEHDİTLER

ABD’nin gerçekleştirdiği füzeli saldırı sonucu İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin hayatını kaybetmesi, dünya gündemine bomba gibi düştü. İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in, ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani’nin yerine Kudüs Gücü Komuntanı olarak Tuğgeneral İsmail Kaani’yi atadığı öğrenildi.

İran Devrim Muhafızları, Kasım Süleymani’nin öldürülmesinden sonra ABD’yi tehdit ederek, “ABD ya askerlerini toplasın ya da tabut siparişi versin” dedi.

POMPEO’DAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye yapılan suikasttin ardından açıklama yaptı. Pompeo, “İran ile gerilimi azaltmaya hala bağlıyız” dedi. Süleymani’nin ölümünün ardından ülkede 3 günyaseden İran, ABD’ye yönelik tehditlerinde çokifadeler kullanmış, “Ya askerlerinizi çekin ya da tabut sipariş edin” demişti.

Sıradaki Haberi Oku  ABD, Suriyede İran destekli Hizbullah unsurlarını vurdu

Pompeo ülkesinin İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye yönelik gerçekleştirdiği suikastın ardından, “İran ile gerilimi azaltmaya hala bağlıyız” ifadelerini kullandı.

LAKABI ‘GÖLGE KOMUTAN’DI

Kasım Süleymani, İran’ın Orta Doğu’daki faaliyetlerinde etkin rol almasından dolayı ‘Gölge Komutan’ lakabını almıştı. Süleymani, İran’ın komşu ülkelerinde ABD karşıtı faaliyetlerde kilit rol oynadığı konuşuluyordu. Son olarak Irak’ta ABD Büyükelçiliğinin işgal edilmesinden Süleymanitutulmuştu.

İRAN UÇAKLARI SINIRA YOLLADI

İran devlet televizyonunun aktardığına göre, Kasım Süleymani’nin Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD saldırısı sonucu öldürülmesinin ardından F-14 jetleri sınıra sevk edildi.

“İSTİHBARAT BİLGİSİ IRAKLI BAZI TARAFLARCA SIZDIRILDI”

Haşdi Şabi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye’nin başkenti Şam’dan gelen Süleymani’nin uçağınınsaatle akşam 11’de Bağdat Uluslararası Havalimanı’na iniş yaptığıedildi.

Sıradaki Haberi Oku  TikTok kullanıcılarına büyük şok! 1,5 milyon insanı etkileyebilecek açıklar tespit edildi

Mühendis’in Süleymani ile aynı uçakta olmadığı ancak onu karşılamak için havalimanına gittiği aktarılan açıklamada, istihbarat bilgisinin Iraklı bazı taraflarca ABD’lilere sızdırıldığının tahmin edildiği belirtildi.

ABD’YE AİT SİHA’LARLA VURULDU

Açıklamada, saldırının ABD’ye ait Silahlı İnsansız Hava Aracı ile gece yarısı gerçekleştirildiği, olayın tam olarak araçlarınetmesi ve havalimanın çıkış kapısına ulaşmasıyla vuku bulduğu vurgulandı.

SÜLEYMANİ’NİN DAMADI DA ÖLENLER ARASINDA

Hava saldırısında Süleymani ve Mühendis’in yanı sıra Süleymani’nin damadı ile Haşdi Şabi Halkla İlişkiler ve Protokol Sorumlusu Muhammed Rıza Cabiri, Hasan Abdulhadi, Haşdi Şabi Üyeleri Haydar Ali, Muhammed eş Şibani ve Samır Abdullah’ın da ölenler arasında olduğu kaydedildi.