Dünya

Son dakika: İranın tehditleri sonrası ABDden açıklama: Gerilimi azaltmaya hala bağlıyız

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani‘ye yapılan suikasttin ardından açıklama yaptı. Pompeo, “İran ile gerilimi azaltmaya hala bağlıyız” dedi. Süleymani’nin ölümünün ardından ülkede 3 günyaseden İran, ABD’ye yönelik tehditlerinde çokifadeler kullanmış, “Ya askerlerinizi çekin ya da tabut sipariş edin” demişti.

Pompeo ülkesinin İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye yönelik gerçekleştirdiği suikastın ardından, “İran ile gerilimi azaltmaya hala bağlıyız” ifadelerini kullandı.

“İRAN’LA SAVAŞ İSTEMİYORUZ”

Süleymani ve Haşdi Şabi yöneticilerine yönelik saldırının meşru olduğunu söyleyen Pompeo, İran’la savaş istemediklerini ancak ABD vatandaşlarının can güvenliği içinadımları atmaktan dadurmayacaklarını vurguladı.

Bölgedeki ABD varlıklarını güçlendirdiklerinieden ABD Dışişleri Bakanı, Tahran’dan siber saldırı ihtimalini de dikkate aldıklarını belirtti.

Sıradaki Haberi Oku  Çalış ve Seyahat Et İndirimi

PENTAGON ÖLDÜRDÜĞÜNÜ AÇIKLAMIŞTI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

İRAN TEHDİT ETTİ

İran’dan yapılan açıklamada “Süleymani’nin intikamı en ağır şekilde alınacak” denilirken İran Devrim Muhafızları, Kasım Süleymani’nin öldürülmesinden sonra ABD’yi tehdit ederek, “ABD ya askerlerini toplasın ya da tabut siparişi versin” dedi.