Dünya

Son dakika: İranın ABD üssünü vurmasının ardından Dini Lider Hamaneyden ilk açıklama

ABD’nin General Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından intikam yemini eden İran, ilk eylemini bu sabah saatlerinde gerçekleştirdi. İran, Irak’ta bulunan ABD üssüne saldırdı. ABD’li yetkililer de bir saldırının gerçekleştiğini doğruladı. İran, saldırıda 80 ABD’linin öldürüldüğünü duyurdu, ABD kanadından ölü veya yaralı sayısıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. İran Dini Lideri Hamaney, saldırı sonrası ilkkonuştu. Tahran’da canlı yayın yaparak halka seslenen Hamaney, “Bir şeyler daha ileriye gidebilir” dedi.

İşte Hamaney’in açıklamalarından satır başları:

“Bugün de gördüğümüz gibi büyük bir şey yaşandı aslında bu birgibi nitelendirilebilir. -Dünyanın gidişatı etkilendi, büyük değişimler gerçekleşecek. Bölgedeki tarihi de değiştirdi. Bu perspektiften buna bakmalıyız.

Bizim yüce bir yardıma ihtiyacımızdiyebiliriz. Bugün de insanlar bunu gördü. İran’dakida bazı ekipmanlara elbette sahipsadece askeri güce sahip değiller. Bunu kullanabilirler. Aynı zamanda bir inanca da bağlılar. Bir şeyler daha ileriye gidebilir.

Sıradaki Haberi Oku  Endonezyada feribottaki koronavirüs paniği kamerada

“UMUYORUZ Kİ ASKERİ GÜCE BAŞVURULMAZ”

Asıl olan şey inanç içinde yaşamaya devam etmek. Umuyoruz ki askeri güce başvurulmaz. Gözlerimizin önünde gerçekleşen bu durumdan sonra bir ders aldık diyebiliriz.

“DİKKATLİ OLMALIYIZ”

Ve bugün inancı sağlam insanlarımızın çokluğu ilebugünkü durumda memnuniyetsiz değilizdikkatli olmalıyız. Doğru yolda ilerlemeye devam etmeliyiz. Bu büyük bir kuran dersidir. Allah bizim yardımımıza geliyor.

“SÜLEYMANİ CESUR BİR ADAMDI”

Şehit Süleymanibir adamı. Aynı zamanda bilge bir adamdı. Sadecedeğildi. Bazı insanlar bilgilidir ancak bunları hayata geçirecek cesarete sahip değildirler. Bizim şehidimiz hembir adamdı ve aynı anda bileğe bir şahsiyetti. Kendisi ve tüm askerleribilge ve tedbirliydiler. Heryaptıklarında bir mantık vardı. Ve bu cesaret ve bu temkin sadece askeri cephe alanında kullanılmadı siyasi alanda da kullanıldı. Siyasi cephedeki siyasetçilerimize de bunu aktardı. Kendisi hem siyasi arenada cesurdu. Söyledikleri etkiliydi. Tüm bunlarlagerçek bir mümindi. Kendi etrafındaki inanların hayatlarını da korumak için kendini adamış bir insandı.

Sıradaki Haberi Oku  Ukraynadan İranda düşen uçakla ilgili açıklama: ABD çok önemli bir veriyi bizimle paylaştı

“BÜYÜK BİR DEVRİMCİYDİ”

Fakat içişlerine geldiğimizde hiçbir siyasi partinin yanında yer almadı. Büyük bir devrimciydi. Kendisininideolojisi ve görüşleri vardır. Hiç kimse onu kendi yanına çekmeyi başaramamıştır. Devrim onun herönceliği ve tutkusu olmuştur. Düşmanları onu çok iyi tanırlardı. Bölge uluslarının da katkılarıylahergirişimlerinde tüm gayrı meşru ABD ve diğer güçlerin karşısında durmayı başardı.

“SESSİZ BİR ADAMDI”

Süleymani hertoplantılarda köşede sessiz sakin oturan bir adamdı. Heralçak gönüllü ve sakin bir şekilde toplantıları izlerdi. Bazen nerede olduğunu görmek için bakmanız gerekirdi.”

NE OLMUŞTU?

ABD, İranlı General Kasım Süleymani’yi 3 Ocak günü bir suikast sonucu öldürmüştü. İran, Süleymani’nin ölümü sonucu intikam yeminleri etmişti. Süleymani 4 gün süren cenaze törenlerinin ardından defnedilmişti. Bu gelişmeler doğrultusunda bugün sabah saatlerinde İran, ABD’nin Irak’ta yerüssünü bombaladı. ABD kaynakları da saldırının gerçekleştiğini doğruladı. İran, saldırıda 80 ABD’linin öldürüldüğünü açıklarken ABD kanadından ölü veya yaralı sayısıyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Sıradaki Haberi Oku  Bağdatta 3 ayrı bombalı saldırı: 6 ölü, 11 yaralı