Dünya

Son dakika: İrandan nükleer anlaşma açıklaması: Taahhütlerin hiçbirisine uymayacağız

General Süleymani’nin Irak’ta düzenlenen bombalı saldırıyla öldürülmesinin ardından İran ve Amerika arasındaki gerilim tırmanarak devam ediyor. Olayın gerçekleşmesinin ardından 2 ülke arasında birçok tehdit unsuru oluşturulurken İran hükümeti tarafından gelen son dakika açıklamasıyla daha önceden verilen nükleer taahhütlerin hiçbirisine uyulmayacağı duyuruldu.

“HİÇBİR SINIRLANDIRMAYI TANIMIYORUZ”

İran hükümeti yayımladığı bir bildiride “Nükleer anlaşmadaki taahhütleri askıya almada beşinci adım olarak, artık nükleer faaliyetlerde hiçbir sınırlandırmayı tanımıyoruz. Bundan sonra İran’ın tüm nükleer çalışmaları kendi teknik ihtiyaçları doğrultusunda ilerleyecektir” ifadeleriyle nükleer anlaşmadaki taahhütlerin askıya alındığını bildirdi. Bildiride, santrifüj sayısına ilişkin belirlenen sınırlandırmalara uyulmayacağı daedildi.

ULUSAL ATOM ENERJİ KURUMU İLE İŞ BİRLİĞİ DEVAM EDECEK

Yayımlanan bildiride, Uluslararası Atom ve Enerji Kurumu ile iş birliğinin devam edileceğini belirtilirken, yaptırımların kaldırılması halinde ve anlaşmanın İran’ın çıkarına olacağı anlaşıldığı takdirde, taahhütlere dönmeye hazır olunacağı açıklandı.

Sıradaki Haberi Oku  Kasım Süleymaninin cenazesi ABD üretimi araçla taşındı

İRAN ORDUSU VE NÜKLEER SİLAHLANMA

İngiltere merkezli Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü’ne göre, İran ordusunda 523 bin aktif personel olduğunu tahmin ediliyor. Bunların 350 bini ordunungövdesinde, 150 bini Devrim Muhafızları’nda, 20 bini ise Devrim Muhafızları’nın donanma birliklerinde bulunuyor. Bu sonuncu grubun Hürmüz Boğazı’nda silahlı olarak nöbet tuttuğu ve 2019’daki tanker kaçırma vakalarının arkasında olduğu düşünülüyor.

NÜKLEER SİLAHLARI VAR MI?

Öte yandan İran hükümetinin nükleer silahlara sahip olduğu iddiası geçmiş dönemlerde birçokdile getirilmişti ancak net bir bilgiye ulaşılamamıştı.