Dünya

Son dakika: Irakta ortalık karıştı! Göstericiler ABD Büyükelçiliğini ateşe verdi

Irak‘ın başkenti Bağdat’ta bugün göstericiler ABD Büyükelçiliği önünde toplandı. Elçiliğe girmeye çalışan protestocular, binanın duvarını ateşe verdi.

Yeşil Bölge’de bulunan büyükelçilik binasına girmeye çalışan protestocular, Washington yönetiminin Ketaib Hizbullah üslerini bombardımana tutmasını protesto ediyor. ABD Büyükelçiği’nin duvarını yakan göstericiler, binanın içerisine girdi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ GAZ BOMBASI İLE MÜDAHALE ETTİ

Irak’ta ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne giren göstericilere, güvenlik güçleri gaz bombasıyla müdahale etti.

Bağdat’ta hükümet binalarının bulunduğunu korunaklı Yeşil Bölge’deki ABD Büyükelçiliği’ne giren göstericilere ilk müdahale elçiliğe ait güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirildi.

Söz konusu güvenlik güçleri, protestocuları binadan uzaklaştırmak için gaz bombası kullandı. Yerel medyada yerhaberlere göre, müdahale nedeniyle bazı göstericiler yaralandı.

EYLEM ÇADIRLARI KURMAYA BAŞLADILAR

‘ABD’ye ölüm’ sloganları atan ve Amerikan bayrağını yakan öfkeli kalabalık arasında, Haşdi Şabi militanları da yer alıyor. Anadolu Ajansı, Haşdi Şabi’ye bağlı tugay komutanlarının da protestocular arasında yer aldığını ve göstericilerinönündeçadırları kurmaya başladığını aktarıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücretin olmadığı ülkelerde maaşlar nasıl belirleniyor? İşte ülkelerin uyguladığı maaş sistemi

Reuters haber ajansı ise, büyükelçiliğinkapısı önündeki göstericilerin sayısının binlerce olduğunu bildiriyor.

DİPLOMATLAR BİNAYI TERK ETTİ

Göstericiler ayrıca elçilik binasının duvarına ‘Halk tarafından kapatıldı’ yazdı. Yerel medyaya göre elçilikteki ABD’li diplomatlar daha önce binayı terk etti.

Amerikan savaş uçakları, İran destekli Ketaib Hizbullah militanlarını Irak ve Suriye’de hedef almıştı. Saldırının gerekçesi ise, Kerkük’teki bir Amerikan üssüneatılması ve bir ABD vatandaşının ölmesi.

TÜRKİYE’NİN BAĞDAT BÜYÜKELÇİSİ’NDEN AÇIKLAMALAR

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Ayın 27’sinde çok dabelki Türkiye’deki basınına yansımamış olan Kerkük’teki Amerikalıların da bulunduğu bir üsse füze saldırısı oldu. Bir Amerikalı personel yaşamını yitirdi. Bunun ardından aslında karşılıklı bazı açıklamalar gündeme geldi.

Sıradaki Haberi Oku  Suudi Arabistan, ABD üslerine yaptığı saldırı gerekçesiyle İranı mesaj yoluyla kınadı

Ve Amerika 48 saat geçtikten sonra ABD Savunma Bakanlığı’nın açıklamasıyla bir misilleme saldırısında bulundu; Haşdi Şabi unsurlarına. 5 üsse düzenlenen bir saldırı oldu, şu anda kayıpların sayısı belli olmamaklabasına yansıyan 25’in üzerinde.Amerika ilkHaşdi Şabi’ye düzenlenen saldırının sorumluluğunu resmi bir açıklamayla üstlenmiş oldu.

Amerika’nın eyleminin karşılıksız kalmayacağına dönük açıklamalar gelmişti. Büyükelçiliğin seyreltildiği söyleniyordu şuanladığımız kadarıyla büyükelçilikte personel indirimine gidilmiş durumda. Ama mutlaka içeride Amerikan personeli vardır.

Şimdi görebildiğimiz kadarıyla gösteri yapanların sayısı gittikçe artıyor.Zaten ülke malum Ekim ayının başından beri hep gergin bir ortamda. Halkın sokaklara yansıttığı gösteriler vardı. Bu şimdi farklı birkattı. Neticede Haşdi Şabi ülkedeki devlete ait güvenlik kuvvetlerinden biri. Bu noktada Haşdi Şabi’nin bir mağduriyeti ortaya çıkmış oldu, ikinci bir gerginlik boyutu da yeni ortaya çıkıyor. Bütün bu gerginlik ortamındakolay giderilecek bir ortam görünmüyor.”

Sıradaki Haberi Oku  Şanlıurfada trafik kazası: 8 yaralı

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘savunma amaçlı olarak’ Irak’taki Hizbullah Tugayları’nın (Kataib Hizbullah) silah depolarının, komuta vemerkezlerinin hedef alındığı belirtilerek hava saldırısı görüntüleri paylaşılmıştı. Kataib Hizbullah mensubu 25 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Irak ve İran ABD’ye tepki göstermişti. Öte yandan ABD Bağdat Büyükelçiliği’nin güvenlik nedeniyle boşaltıldığı belirtildi.

Kaynak: AA