Dünya

Son dakika: Esed rejimine ait bir askeri helikopter daha düşürüldü

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içindeki batı Halep kırsalında, Beşşar Esed rejimine ait helikopter düşürüldü.

Muhalifler ve rejim güçleri arasında batı Halep kırsalında şiddetlenen çatışmalar devam ederken, Halepmerkezi yakınlarından havalanan bir helikopter, muhaliflerin cephe hatlarına yöneldi.

Cephe hatlarından geçişi sırasında Kuptan el-Cebel mevkinde açılan ateşte helikopterin isabet aldığı, dumanlar yükselerek düştüğü görüldü.

Öte yandan muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, rejimin Hama askeri havaalanından kalkan bir savaş uçağı, kulenin helikopterin düşürülmesiyle ilgili uyarısı üzerine pistedöndü.

TÜM MÜRETTEBAT ÖLDÜ

Konuyla ilgili açıklama yapan bir askeri kaynak, helikopterde yertüm mürettebatın düşürülme sonucunda can verdiğini açıkladı.

O ANLAR KAMERAYA YANSIDI

Esed rejimine ait askeri helikopterin muhalifler tarafından düşürüldüğü anlar cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.

Sıradaki Haberi Oku  Hamaney, cuma hutbesinde yanında tüfekle vaaz verdi

BİR HELİKOPTER DAHA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Geçtiğimiz günlerde, Suriye’nin İdlib kentinde muhaliflerin Esed rejimindenalmaya çalıştığı Serakib ilçe merkezinin batısında rejime ait bir helikopter düşürülmüştü.

MUTABAKATLARA UYMADILAR

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib’in merkezi, 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran’ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu. Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilanıyla durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden 3’ünü Rusya’nın hava desteği sayesinde ele geçirdi ve İdlib’e yoğunlaştı. Rejim güçlerinin Eylül 2018’de askeri yığınağına hız vermesi üzerine, Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018’de ateşkesi güçlendirmek için Soçi’demutabakata vardı. Saldırılarına kısa bir süreverdikten sonra yeniden başlayan rejim güçleri, Mayıs 2019’da bölgeyi tümüyle ele geçirmek içinoperasyonu düzenledi.

Sıradaki Haberi Oku  Kışın Evlere Özel Zemin Isıtma Altyapısı Kurdurun

Haber Videosu

: Esed rejimine ait helikopter düşürüldü