Dünya

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan Kasım Süleymani açıklaması: Bu iş burada bitmeyecektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN TÜRK ve Kanal D ortak canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD-İran gerginliğinin azaltılması için bugüne kadar Türkiye olarak çokgayretler gösterdik, gösteriyoruz. Tüm gayretlere ve uluslararası girişimlere rağmen, Amerika-İran gerginliğinin çözüme kavuşturulması şukadar maalesef mümkün olamadı.” dedi.

“BU İŞ BURADA BİTMEYECEKTİR”

Süleymani’nin öldürülmesinin bölgenin huzur ve istikrarı açısından yarattığı yakın riskleri de kaygıyla takip ettiklerini belirten Erdoğan, “Türkiye olarak bölgemizdebiz herdış müdahalelere karşı durduk ve bu saldırıyı da bu bakışla değerlendirdik.” diye konuştu.

Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Bu iş burada bitmeyecektir, bunun muhakkak bir takip eden süreci de olacaktır.” dedi.

“HABERİ ALINCA ŞOKE OLDUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte bazı ülkelerin liderleriyle görüşmeler yaptığını, başta Hasan Ruhani ile görüştüğünü aktararak, “Biz o akşam Trump ile bir görüşme yaptık, 4-5 saat sonra bupatlak verdi. Demek kiplanlanmıştı. Haberi alınca şok olduk. Trump’a itidal çağrısında bulunmuştum. Türkiye sadece bölgenin istikrar adası değil bölgedeki istikrarın da teminatıdır. Bu bilinçle davranıyoruz, özellikle sürekli diplomasiye dikkat çekiyoruz. Diplomasiyi öne çıkarmamız lazım. İtidalden başka bir çözümümüz yok. Aynı şekilde Irak Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşme var. Yine aynı durum. Bunun yanında Batılı ülkelerle örneğin Macron ile yaptığım görüşme var. Katar Devlet Başkanı Şeyh Temim ile yaptığım görüşme var. Aynı şekilde yanımdaki arkadaşlarımın muhataplarıyla yaptıkları görüşmeler var. Dışişleri Bakanım, Rus Dışişleri Bakanıyla görüşme yaptı. 8’inde Sayın Putin buraya geliyor. Burada bütün bu konuları, bölgesel ve aynı zamanda Türk Akım ile ilgili konuları enine boyuna masaya yatıracağız.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  2020 Eurovision şarkı yarışması iptal edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kasım Süleymani’nin önemli görevler üstlendiğiniederek, “Bir insanı durup dururken korgeneralliğe yükseltmezler, buraya kadar yükseltmişler, böyle bir insan.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“IRAK ÜZERİNDEN KRİZİN TIRMANDIĞINI GÖRDÜK”

Buile olarak Batı ülkeleri ile yaptığımı gelişmeler var. Serin kanlıedilmesi konusunda dileklerimizi iletiyoruz. ABD-İran gerginliğinin çözüme kavuşturulması maalesef bu zamana kadar mümkün olmadı. Irak üzerinden krizin tırmandığını gördük.

Astana sürecinde İran ve Rusya ileediyoruz. Bütün bunlarlaIrak ile ilişkilerimiz tarihi itibariyle ortaya koymamak mümkün değil.

“ORTA DOĞU’NUN KAN GÖLÜ’NE DÖNMESİ İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPTILAR”

Türkiye olarak biz dış müdahalelere karşı durduk. Hemen arkadaşlarımı toparladım veaçıklamaları yaptık. Hamaneyi’n yapmış olduğu açıklamaya kenara atamayız. Trump’ın ”50 küsür noktayı tespit ettik. Herhangi bir şey olması halinde biz her türlü vuruşu yaparız” açıklamasını yaptı. İki taraftaaçıklamalar yaptı. Bu geriliminaltına alınması lazım. Orta Doğu çok yoruldu. Kan gölüne dönmesi için elinden geleni yaptılar, yapıyorlar.

Sıradaki Haberi Oku  İranda rejime tepki gösteren spikerler, görevlerinden ayrıldı