Dünya

Son dakika: Beyaz Saraydan kritik İran sorusuna cevap: Trump nükleer anlaşma konusunu tekrar müzakere etme konusunda inançlı

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin ABD’nin Cuma günü Irak’ta düzenlediği suikast sonucu öldürülmesinin ardından Tahran yönetiminin açıkladığı en önemli karar, ülkenin artık nükleer anlaşma kapsamında belirlenen sınırlamalara uymayacağını duyurması oldu. Bu açıklamanın ardında Beyaz Saray Sözcüsü Kellyanne Conway, ABD Başkanı Donald Trump‘ın halen İran’la nükleer anlaşma konusunumüzakere etme konusunda inançlı olduğunu bildirdi.

TRUMP’IN 52 IRAN HEDEFİ SORUSUNU DA YANITLADI

Conway ayrıca Trump’ın hedeflerinde olan 52 noktadan bazılarının İran ve İran kültürü için çok önemi yerler olduğunu belirtmesi konusuna da açıklık getirdi.Trump’ın İran’ın kültür yerlerini hedef almadığını söyleyen Conway, “Sadece soru soruyordu” dedi.

Kellyanne Conway

İRAN ANLAŞMAYA UYMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

ABD, 2015’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beşüyesi ve Avrupa Birliği ile İran arasında imzalanan anlaşmadan 2018’de çekilmiş ve taraflar arasındaki uzlaşının geleceği de tehlikeye girmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Liseli 3 dansçı kızın feci ölümü! Aynı grupta dans ediyorlardı

Kasım Süleymani suikastı sonrası İran’dan yapılan açıklamalarda, Tahran’ın anlaşmadan çekildiği söylenmedi. Ancak İran, bundan böyle anlaşma kapsamında belirlenen uranyum zenginleştirme ya da zenginleştirilmiş uranyum stoku sınırlamalarına uyulmayacağını söyledi.

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Mühendis’in de aralarında bulunduğu 5 Iraklıyla 10 kişi hayatını kaybetmişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Onun gidişiyle, onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Akdenizde Türkiyeye karşı ittifak! East Med boru hattı projesi için imzalar atıldı

Ülkede 3 günlük yaseden Hamaney, Süleymani’nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani’yi getirmişti.

Haber Videosu

: Son dakika: Beyaz Saray’dan kritik İran sorusuna cevap: Trump nükleer anlaşma konusunumüzakere etme konusunda inançlı