Dünya

Son dakika: Berlinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin görüşmesi sona erdi! Liderler kritik mesajlar verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in davetine icabetle, Libya konusunda gerçekleştirilecek zirveye katılmak üzere özel uçak “TC-TRK” ile TSİ 13.40’ta Almanya’nın başkenti Berlin‘e gitti.

İKİ LİDER GÖRÜŞTÜ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan Berlin’de Libya konulu konferanstan önce bir bir araya geldi.

“GİRİŞİMLERİN MEYVESİNİ ALACAĞIZ”

İkili görüşmeler öncesi ikiortak açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Samimi diyaloğumuza ve karşılıklı anlayışa dayalı çok boyutlu işbirliğimiz, ortak coğrafyamızdaki sorunların çözümü bakımından önemli katkılar sağlamaktadır. 2019 yılının ikili ikişkilerimiz bakımından gayet iyi değerlendirdik.

S-400 gibi uluslararası alanda ses getiren projeleri, karşı karşıya kaldığımız baskılara rağmençıkarlarımızdanvermeden kararlılıkla tamamladık.

TürkAkım gibi enerji alanındaki diğer büyük ortak girişimimiz olan Akkuyu Nükleer Güç Santral inşaası da stratejik bir niteliğe haizdir. 2020-2021 dönemini karşılıklı tarih yılıederek taçlandırabileceğimize yönelik düşüncemi İstanbul’da size aktarmıştım.

Sıradaki Haberi Oku  Akılalmaz intihar! Paylaşımına yeterince beğeni gelmeyince, canına kıydı

Ortak çabamız sahada nispi sükunet sağladı. Girişimlerimizinmeyvesini Berlin Zirvesi’nin toplanmış olmasıyla alacağız. Ateşkes konusunda üstlendiğimiz sorumluluğun ve sarf ettiğiniz çabanın farkındayız.

“SARRAC’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Biz de Sayın Sarrac’ı ikna etmek için çok çaba sarfettik ve çok teşekkür ediyoruz ki kabul ettiler. Moskova Zirvesi’nde de üzerine düşen görevi yerine getirdiler. Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafı neticede telkinlerimiz sonucunda beklentilerin tümünü karşılamamak suretiyle ateşkes anlaşmasını imzaladı. Metni imzalamayan Hafter ise siyasi çözümden değil, askeri çözümden olduğunu birdaha ortaya koydu.

Libya’nın barış ve huzura kavuşabilmesi için Berlin Zirvesi’nde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulü temin edilmelidir.

“BURAYA GELMELERİ BAŞARIDIR”

Putin’in konuşmasından satır başları:

Sayın Cumhurbaşkanı, değerli dostum, sizlerlegörüştüğüm için çok mutluyum.Hepimiz İstanbul’da yapmış olduğumuz geziden memnunuz. 8 Ocak’ta bizim için oluşturduğunuz sıcak atmosferden memnunuz. TürkAkım açılış merasimine katıldık. Her iki ülke için, Avrupa ülkeleri için çok önemli bir olay.

Sıradaki Haberi Oku  İlişki sırasında cinsel organı ısırılan şahıs gerçeği acil serviste öğrendi!

Tüm alanlarda diyaloğumuz işe dayalı bir şekilde. Ortak noktalar bulmayı, uzlaşmayı öğrendik.

Özellikle bölgesel konularda Suriye, İran ve elbette Libya meselesi gibi konulardaadımlar attık. İstanbul’da Libya taraflarını ateşkese çağırdık.

Bir takım olayların olmasına rağmen taraflarde bize kulak verdiler, ateşkes verildi ve çatışmalar durduruldu. Bu başarılısayesinde, bu toplantıya katılabiliyoruz.

Hem Libya tarafı hem de Avrupa tarafı Libya meselesi yüzünden endişeli. Avrupa’yı endişelendiren bir konu. Kaddafi’nin ölmünden sonra mülteciler Avrupa’ya gelmeye başladı. Faal bir şekilde Moskova’daki görüşme üzerine çalıştık ve Libya taraflarının kendi aralarında görüşmeyi sürdürmeleri bile bir başarıdır. Bunun için Dışişleri Bakanlarımıza teşekkür borçluyuz. Onlar ellerinden geleni yaptılar.

Bu ortak bildiriyi taraflardan biri desteklemese de ümidimizi kesmiyoruz. Meseleyi sonuçlandırmaya devam edeceğiz ve bu çatışmayı sona erdireceğiz.

Sıradaki Haberi Oku  İranda rejime tepki gösteren spikerler, görevlerinden ayrıldı

ERDOĞAN SERRAC’LA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Serrac ile de görüştü.