Dünya

Son dakika: ABD Senatosunun sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmesine Türkiyeden ilk tepki: Türk-Amerikan ilişkilerine zarar veriyor

ABD Senatosu’nda yapılan oylama 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen ile sözde Ermeni tasarısı kabul edildi. ABD Senatosu’ndan geçen sözde “Ermeni soykırımı” tasarısına Türkiye‘den ilk tepki, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Sosyal medya üzerinden tepkisini dile getiren Altun, “Tarih; bu kararları ABD Senatosu’nun bazı üyelerinin Türkiye’ye karşı sorumsuz ve akılcı olmayan eylemleri olarak görecek. İki ülke arasında uzun süreli bir hasaraolanüyeler olarak tarihe geçecekler” dedi.

“İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİ TEHLİKEYE ATMAKTADIR”

Altun, “Kabul edilen Ermenitasarısı ikili ilişkilerimizin geleceğini tehlikeye atmaktadır. Yaptırımlar ve tehditlergüvenlik çıkarlarımızı korumaktan vazgeçirmeyecektir” dedi.

“UMUT EDERİM BU HATALARDAN DÖNERLER”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ABD Senatosu’nun 1915 Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıyan karar tasarısını kabul etmesi ile ilgili olarak, “Umut ederim bu hatalarından dönerler ve yıllardır müttefik olarak NATO ve çeşitli uluslararası arenalarda ilişki kurduğumuz bu ülkeyle inşallah ilişkilerimizi de rayına oturtmuş oluruz.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Suikast anında çekilen Süleymaninin ölüm görüntüleri basına sızdırıldı

KALIN: TÜRKİYE’NİN KARARLI DURUŞUNU ETKİLEMEYECEKTİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’de kabul edilen Ermeni tasarısıyla ilgili olarak, sosyal medya hesabından “ABD Senatosu’nun, çarpık tarih anlayışını küçük siyasi hesaplarına alet eden kararını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Yok hükmündeki bu karar siyasi, askeri ve ekonomik hiçbir alanda Türkiye’nin haklı ve kararlı duruşunu etkilemeyecektir.” açıklamasında bulundu.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU VE BÜLENT TURAN’DAN SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Senatosu’nun skandal kararına ilişkin, “ABD Senatosu’nun kararı siyasi bir gösteriden ibarettir. Hukuki bağlayıcılığı ve geçerliliği yoktur. Tarihi siyasi amaçlar için kullananlar gerçeklerle yüzleşmek istemeyen korkaklardır.” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise yaptığı açıklamada, “ABD Senatosunun sözde soykırım tasarısı kararı tamamen siyasidir, yok hükmündedir. Kadim tarihimizde hesap veremeyeceğimiz bir şey yok. Ülkemiz bugün bilebaşına dünyanın vicdanıdır. Türkiye’nin bağımsız bir ülke olarak attığı adımlara A-LI-ŞA-CAK-SI-NIZ!” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Trumpa suikast girişiminde bulunacağı iddia edilen İranlı şahıs, evinin yakınında yakalandı

TASARI TRUMP’IN MASASINA GİDECEK

Türkiye’nin Suriye’deki operasyonunun başlamasının ardından harekete geçen ABD Temsilciler Meclisi, Ermenilere 1915 olayları sırasında soykırım yapıldığı iddiasını onaylayan bir karar tasarısını kabul etmişti. Bu adımın ardında senatoda 3engellenen sözde Ermeni Soykırımı tasarısı senatodan geçti. Geçen ay Temsilciler Meclisi’nden de geçen tasarı, ABD Başkanı Trump’ın masasına gönderilecek.

NE OLMUŞTU?

Türkiye’nin Suriye’deki operasyonunun başlamasının ardından harekete geçen ABD Temsilciler Meclisi, Ermenilere 1915 olayları sırasında soykırım yapıldığı iddiasını onaylayan bir karar tasarısını kabul etti. Temsilciler Meclisi’nde, Ermeni Soykırımı oylaması 11’e karşı 405 oyla kabul edildi.

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada konuşan üyeler tasarının kabul edilmesi hakkındaki konuşmalarında Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarına ve Kıbrıs Barış Harekâtı’na vurgu yapmaları dikkat çekti.

Sıradaki Haberi Oku  Haitideki BM barış gücü görevlilerinin cinsel istismarı sonucu 265 çocuk dünyaya geldiği iddia edildi