Dünya

Son dakika: ABD Merkez Bankası Fed, faizlerde değişikliğe gitmediğini duyurdu

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yaptığı toplantının ardındankararını açıkladı. Temmuz ayından bu yana 3faiz indiren Fed bufaizleri değiştirmedi ve 1,50 – 1,75 aralığında sabit tuttu.

Kararın ardından yapılan açıklamada, “Faizler büyümeyi desteklemek için uygun, işgücü piyasası güçlü, ekonomi ılımlı hızda büyüyor” ifadesi kullanıldı. Noktasal grafik ise 2020 yılı boyuncapolitikasınındurumunu koruyacağını işaret etti.

KARAR SONRASI AÇIKLAMA YAPILDI

Kararın ardından yapılan açıklamada, “Faizler büyümeyi desteklemek için uygun, işgücü piyasası güçlü,ılımlı hızda büyüyor. Anket bazlı enflasyon beklentileri çok az değişti. Piyasa bazlı enflasyon telafisi göstergeleri düşük kalmaya devam etti. Fed, küresel gelişmelerle zayıf enflasyonu izlemeye devam edecek. İstihdam kazanımları güçlü, işsizlik düşük kalmaya devam etti. Yatırımlar vezayıf kalmaya devam etti, harcamalar güçlü. ABD ekonomisi 2019 büyüme tahminini yüzde 2.2’de, 2020 büyüme tahminini yüzde 2’de, 2021 büyüme tahminini ise yüzde 1.9’da korudu. Fed, medyan politikatahminini 2020 için yüzde 1.9’dan yüzde 1.6’ya çekti. Fed, PCE enflasyon beklentisini 2019 için yüzde 1.5’te korurken 2020’de yüzde 1.9, 2021’de yüzde 2.0, 2021’de yüzde 2.0 olarak korudu ” ifadeleri kullanıldı.

Sıradaki Haberi Oku  Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı, İsrailin işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturma açacak

Haber Videosu

: Son dakika: ABD Merkez Bankası Fed, faizlerde değişikliğe gitmediğini duyurdu