Dünya

Şehir Üniversitesi polemiği büyüyor! Ahmet Davutoğlu ve ekibi mal varlıklarını açıklayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yeni parti kuracağını açıklayan Ahmet Davutoğlu arasındaki İstanbul Şehir Üniversitesi tartışması büyüyor.

Davutoğlu, Erdoğan’ın kendisi ile ilgili “Bunlar Halkbank’ı dolandırdılar” sözlerine yanıt olarak, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğanolmak üzere yaşayan tüm eski cumhurbaşkanları, başbakanlar,bankalarının bağlı olduğu bakanlar ile ailelerinin mal varlıklarının araştırılmasını önermiş ve “Ben şahsım adına artık üyesi olmadığım yüce TBMM’ye hesap vermekten birbile imtina etmem” demişti.

“DAVUTOĞLU VE EKİBİ MAL VARLIĞINI AÇIKLAYACAK”

euronews Türkçe’nin haberine göre; Davutoğlu’nun birkaç gün içerisinde resmi olarak açıklayacağı yeni muhalefet partisinin kurucular kurulunda yerüst düzey bir yetkili, Davutoğlu ve kurucular kurulunun tüm üyelerinin, partinin kuruluşuylamal varlıklarını açıklayacakları bilgisini verdi. Yetkili, “Siyasi etik ve şeffaflık kapsamında parti yönetiminetüm yöneticiler de bunu yapacak. Bu, toplumun da beklediği bir şey” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Uçuşları iptal edilen yolculara kolaylık

“HALK BANKASI’NIN DOLANDIRILMASI SÖZ KONUSU”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İstanbul İl Danışma Meclisi’nde yaptığı konuşmadavermeden yeni parti hazırlıklarını sürdüren Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’a yüklendi. Ahmet Davutoğlu’ndan “malum zat” diye bahseden Erdoğan, “Şehir Üniversitesi’nin tahsisini başbakanlığım sırasında ben yaptım. Tahsisini ben yaptığım halde malum zat başbakan olunca bunu mülkiyet devrine dönüştürdü. Bu yapılamaz. Türkiye’de hiçbir üniversiteye tapu devri yoktur, olmamıştır. Bu mülkiyet devrini yaparken (Davutoğlu’nun) yanında Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Feridun Bilgin var. Halkbank’tan kredi alıyorlar. Burada Halk Bankasının dolandırılması söz konusu.” demişti.

DAVUTOĞLU TWİTTER ÜZERİNDEN YANIT VERDİ

Eski Başbakan ve yeni parti kurma hazırlığında olan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri üzerine Twitter hesabı üzerinden “İstanbul Şehir Üniversitesi arazisine ilişkin asılsız ithamlara dair” ifadeleriyle bir açıklama paylaştı.

Sıradaki Haberi Oku  Küresel petrol piyasasında Hafter hareketliliği! Limanları kapatması fiyatları yükseltti

Davutoğlu, Erdoğan’a yanıt verdiği açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğanolmak üzere yaşayan eski Cumhurbaşkanları ve Başbakanların ailelerinin mal varlıklarının araştırılmasını önerdi.

“BİR BAŞBAKAN’A DOLANDIRICILIK İFTİRASINDA BULUNULMUŞTUR”

Davutoğlu’nun “İstanbul Şehir Üniversitesi arazisine ilişkin asılsız ithamlara dair…” başlığıyla yaptığı açıklamasında, “Ennezaket kurallarına dahi uymayan bu üsluba rağmen Halk Bankası konusunda açılan tartışmayı anlamlı buluyorum. Bugün bir milat olmalıdır. Çağrım açıktır: Madem ki bu ülkeye hizmetten gayrı hiçbir hedef gütmemiş ve bütün bir ömrünü buna adamış bir başbakana ‘dolandıncılık’ iftirasında bulunulmuştur, oşu anda görev yapanlar daolmak üzere yaşayan bütün Cumhurbaşkanları, Başbakanlar,bankalarının bağlı olduğu bakanlar ve özelleştirme yüksek kurulunda görev yapmış yetkililerin ve onların birinci ve ikincihısımlarının ve akrabalarının mal varlıklarını ve bu varlıklardaki değişimi, bu kişilerin siyasete girdikler/devlet görevi üstlendikleri günden bugüne kadar araştırmak ve soruşturmak üzere TBMM’dekomisyonlar oluşturulmalı ve Sayın Cumhurbaşkanı’nınettiği vechile yetimlerin haklarıkuruşuna kadar korunmalıdır. Ben şahsım adına artık üyesi olmadığım yüce TBMM’ye hesap vermekten birbile imtina etmem” denildi.

Sıradaki Haberi Oku  Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Bakoyannis: Türkiye ile savaşa girersek yalnız kalırız

NE OLMUŞTU?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası’nın, Şehir Üniversitesi’ne bağlı İstanbul Kartal’daki eski TEKEL arazisinin devriyle ilgili açtığı davalar zincirindeolarak Danıştay, bedelsiz arazi devri gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Üniversitenin bu araziyi ipotek gösterip Halkbank’tan kredi almış olması nedeniyle Halkbank, Danıştay’ın kararına da dayanarak önce üniversitenin kredi teminatlarını durdurdu sonra da tüm bankalardaki varlıklarınakoydu.