Dünya

Saldırı sonrası Irak ve ABDden peş peşe açıklamalar!

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, çekişmelerin (İran ve ABD arasındaki) Irak üzerinden yapılmasınavermeyeceklerini belirterek, “İşgalcileri (ABD askerleri) ülkeden siyasi ve hukuki yollarla çıkarmaya hazırım.” ifadesini kullandı.

Bu kapsamda, siyasi partilere de çağrıda bulunan Sadr, şunları kaydetti:

“İşgal güçlerinin en kısa zamanda ülkeden çıkarılmaları için safları birleştirin. Eğer çıkmazlarsa da sizinleonları çıkarmak için başka tutumumuz olacak.”

“İRAN SALDIRGANLIĞINA KARŞI CAYDIRICILIĞI TEKRAR SAĞLAMA ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, İran’a yakınlığı ile bilinen Ketaib Hizbullah örgütüne yönelik saldırılara ilişkin, “Obama’nın nükleer anlaşması için kaybettiğimiz caydırıcılığımızı tekrardan inşa etme politikasını yürütüyoruz çünkü İran yıllarca yayılmacı birizlerken ülkemiz nükleer anlaşmasını devam ettirmek için bunu görmemezlikten geldi.” dedi.

Hook, Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşarı David Schenker ile ABD’nin Şii milis grubuna yönelik saldırılarına ilişkin telekonferans yöntemi ile basın toplantısı düzenledi.

Irak ve Suriye’de İran destekli Ketaib Hizbullah örgütüne yönelik saldırılarının Amerikan kuvvetlerini korumaya yönelik savunma amaçlı saldırılar olduğunueden Hook, “Aynı zamanda İran saldırganlığına karşı caydırıcılığısağlama misyonu üzerinde çalışıyoruz.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Süleymaninin ölümü sonrası uzman yorumu: Gerilim artacak ancak savaş ihtimali düşük

Konuyla ilgili bir soruya yanıt veren Hook, şunları kaydetti:

“Obama’nın nükleer anlaşması için kaybettiğimiz caydırıcılığımızı tekrardan inşa etme politikasını yürütüyoruz. Çünkü İran yıllarca yayılmacı birizlerken ülkemiz nükleer anlaşmasını devam ettirmek için bunu görmemezlikten geldi. Şimdi anlaşmanın dışındayız ve İran’ı ekonomik olarak sıkıştırmak için daha iyi bir tablo var.”

Ketaib Hizbullah örgütünün İran’la bağlantılı bir örgüt olduğunueden Hook, bu örgütün Irak halkının menfaati için çalışmadığını ve Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini belirtti.

“KUVVETLERİMİZE SALDIRANLARA KARŞI ADIM ATACAĞIZ”

Hook, “Başkan (Donald Trump) ve Dışişleri Bakanı (Mike Pompeo) defalarca gerek (Esed) rejimi olsun gerekse İran destekli güçler olsun, kuvvetlerimize saldıran olursa buna karşı adım atacağımızıetti ve Başkan Trump dün 5 yere saldırı emrini vererek bu adımı atmış oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD kuvvetlerinin Irak hükümetinin davetiyle bu ülkede olduğunu belirten Hook, “Sadeceiki ayda koalisyon kuvvetlerinesahipliği yapan Irak askeri üslerine 11 saldırı düzenlendi. Dolayısıyla Başkan oldukça sabırlı ve itidalli davrandı çünkü ABD’nin enisteyeceği şey Orta Doğu’da aktif bir çatışmaya girmektir.” dedi.

Hook, geçen yıl eylül ayından bu yana İran’ı Amerikan kuvvetlerini tehdit etmemesi ve ABD’nin itidalini zaaf olarak görmemesi konusunda uyardıklarını dile getirdi. İran’ın40 yıldır bölgede birolduğunu anlatan Hook, İran rejim modelinin bölgede kabul görmediğini öne sürdü.

Sıradaki Haberi Oku  Yasmin Erbil, küvette poz verdi

Hook, “Şimdi Irak, Lübnan ve İran halkı İran’ın rejim modeline, baskıcılığına, başka ülkelere terör ihraç etmesine, mezhepsel mağduriyetleri silahlandırmasına ve halkın hesabına kendi elitini zenginleştirmesine karşı ayağa kalkmış durumda.” ifadesini kullandı.

Hook, ABD’nin bir süredir diplomatik ve ekonomik yaptırımlarlaşimdi İran’a yönelik askeri adımlar da atmaya başlamasıyla askeri ve diplomatik tüm araçları Tahran’a baskı amacıyla birleştirdiğini söyledi.

“SINIRIN SURİYE TARAFINDAKİ HEDEFLER BİRÇOK YÖNDEN DAHA ÖNEMLİYDİ”

Seçilen hedeflerin Kerkük’te hedef alınan üsse oldukçaolduğunu hatırlatan bir gazetecinin bu hedeflerin Irak’ta gerginliği tırmandırmamak için özellikle mi seçildiği yönündeki sorusuna Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşarı David Schenker, “Seçilen hedefler oldukça önemliydi ancak hedefleri nasıl seçtiğimize ilişkin detaylara girmeyeceğim. Aslında, sınırın Suriye tarafındaki hedefler birçok yönden daha önemliydinedenini burada açıklamayacağım.” yanıtını verdi.

Saldırıların Şii milislerin saldırılarına yanıt olarakve orantılı olduğunu belirten Schenker, “Burada istediğimiz şey gerginliği tırmandırmak değil gerginliği düşürmektir. Son yıllarda saldırılarına yanıt vermememiz İran tarafından bir zaaf olarak anlaşıldı.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  AVMde hediyeli balon izdihamı! İnsanlar birbirlerini ezdi, 17 yaralı var

Schenker, seçtikleri hedeflerin Amerikalıların ve Amerikan askerlerinin hayatlarını ne kadar ciddiye aldıklarına dair İran’a oldukça net bir mesaj olduğunuetti.

Saldırılarla Irak’ın egemenliğinin ihlal edildiğine ilişkin tartışmalara daveren Schenker, “Aslında egemenlik ihlali Cuma günü İran destekli güçlerin bir Irak üssüne (Kerkük’teki K1 üssü) füze vesaldırısı düzenlendiğinde yaşandı. ABD’nin savunma amaçlı adımlarını konuşurken İran’ın devamlı olarak Irak’ın egemenliğini ihlal etmesini de konuşmalıyız.” dedi.

ABD’NİN HİZBULLAH TUGAYLARINA YÖNELİK SALDIRISI

ABD Savunma Bakanlığı dün, diplomatlarına yapılan saldırıya misilleme olarak, Hizbullah Tugaylarının, Irak ve Suriye’deki5 üssüne hava saldırısı düzenlendiğini açıklamıştı.

Irak Savunma Bakanlığı ise söz konusu örgütün, Enbar’daki El-Harş ve Sellum bölgelerindeki iki mevzisine ABD tarafından üç hava saldırısı yapıldığını bildirmişti.

Irak Sağlık Bakanlığı, Haşdi Şabi bünyesindeki Hizbullah Tugaylarının Enbar’daki üslerine düzenlenen saldırıda 28 kişinin öldüğünü, 48 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Hizbullah Tugayları ya da “Irak Hizbullah’ı” şeklinde tanımlanan İran destekli örgüt, Haşdi Şabi’nin bünyesindeki milis oluşumlardan biri olarak biliniyor.

Kaynak: AA