Dünya

Rusyanın yeni başbakanı Mihail Mişustin oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in istifa eden Başbakanı Dimitri Medvedev‘in yerine önerdiği eski Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin parlamentoda yapılan oylamada Rusya’nın yeni başbakanı seçildi.

DEVLET MEMURUYDU

Federal Vergi Dairesi Başkanlığı’na 2010 yılında getirilen 53 yaşındaki Mihail Mişustin, 1988 yılından bu yana devlet memuru olarak görev yapıyordu.

VERGİ GELİRLERİNİ İKİYE ÇIKARDI

Başında bulunduğu vergi dairesion yıldaki vergi gelirlerini iki katına çıkararak, geçen yılın ilk 11 ayında 20.4 trilyon Ruble’lik (331.92 milyar dolar) vergi toplayınca özellikle Putin tarafından büyük övgü kazandı.

Fakat bu ‘başarıya’ rağmen Mişustin’in ismi daha önce böyle bir görev için belirlenen potansiyellistelerinde yer almadı.

“SİYASİ DENEYİMİ YOK”

Carnegie Moskova Merkezi’nden araştırmacı Tatiana Stanovaya konuyla ilgili olarak sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Mişustin’in seçmenlerle herhangi bir siyasi deneyimi yok ve Putin’in yakın siyasi çevresinin bir parçası değil” ifadesini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Çinde insandan insana bulaşan gizemli virüsten ölenlerin sayısı 17ye çıktı

Mişustin’in, dördüncü dönemi 2024’te sona erecek olan Putin’in yerine cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yer almasının pek olası olmadığını söyleyen Stanovaya ayrıca “(Mişustin) 2000’li yılların başlarındaki teknokrat vekillere çok benziyor,” yorumunda bulundu.

İKİSİ DE SIKI BUZ HOKEYİ TARAFTARI

Eğitimini mühendislik alanında yapan Mişustin ile Putin’in bilinenorta noktası ise ikisinin de sıkı birer buz hokeyi taraftarı olması.

Kaynak: Euronews.com